‘Nisma nuk ka më kthim pas’ – Rama, Vuçiç dhe Zaev nënshkruajnë 5 marrëveshje në Open Balkan

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mesditën e sotme në tryezën e “Ballkanit të Hapur” në Tiranë u firmosën 5 marrëveshjet mes kryeministrit Edi Rama, presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç dhe kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev.

Kryeministri Edi Rama teksa renditi marrëveshjet e firmosura theksoi se ato janë prova e prekshme se Ballkani i Hapur është një nismë që shtyn përpara çka është diskutuar në procesin e Berlinit, të cilat sipas tij asnjëherë nuk u realizuan.

Ai e quajti Ballkanin e Hapur një njësi zbatimi e procesit të Berlinit dhe njësi realizmi të tregut të përbashkët rajonal.

“Të gjitha këto janë marrëveshje të cilat janë as më shumë e as më pak por marrëveshjet e tregut të përbashkët mes vendetë BE-së bazuar në të njëjtat parime dhe nevoja”, shtoi kreu i qeverisë, teksa nënvizoi se ‘Ballkani i Hapur’ mori mbështetjen e Komisionit Evropian

Ndërsa në fjalën e tij presidenti serb nënvizoi se Ballkani i Hapur nuk ka të bëjë me Serbinë e madhe, por kjo nismë lidhet drejtpërdrejtë me përfitimet për qytetarët e shteteve anëtare.

Ndërsa falënderoi Ramën për mikëpritjen dhe Zaev për kontributin, presidenti serb solli në vëmendje edhe njëherë ftesën për homologët.

“Ne në fund të fundit po i bëjmë këto gjëra për qytetarët tanë. Kjo nuk është ftesë politike”, u shpreh Vuçiç.

Sakaq, Zaev nënvizoi se kjo është një nismë që nuk ka kthim pas dhe përsëriti thirrjen ndaj tre vendeve të tjera të rajonit; Kosovës, Malit të Zi dhe Bosnjës që të bëhen pjesë e Ballkanit të Hapur.

Zaev nënvizoi se thirrja ndaj këtyre vendeve nuk është aspak politike, por në të mirë të Ballkanit Perëndimor.

Sipas kryeministrit Zaev, Ballkani i Hapur është një kontribut për rajonit që e çon atë më pranë Bashkimit Europian.

MARRËVESHJET E FIRMOSURA:

  • Marrëveshja për kushtet për akses të lirë në tregun e punës në Ballkanin Perëndimor.
  • Marrëveshja për ndërlidhjen e skemave të identifikimit elektronik të qytetarëve të Ballkanit Perëndimor.
  • Marrëveshja ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë, Serbisë dhe RMV për bashkëpunim në fushën e veterinarisë, sigurisë ushqimore. 
  • Marrëveshja ndërmjet Serbisë dhe Shqipërisë për njohjen reciproke të autorizimeve të operatorit ekonomik. 
  • Marrëveshja ndërmjet RMV dhe Shqipërisë për njohjen reciproke të autorizimeve të operatorit ekonomik. 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Stuhi tropikale në Japoni, urdhër për evakuimin e 72 mijë banorëve

Stuhia tropikale “Meari” po zhvendoset përgjatë ishullit kryesor të Japonisë, Honshu, pasi goditi prefekturën e Shizuokës. Stuhia goditi gjithashtu edhe rajonin e Kantos gjatë të...

Viktima nga shpërthimet në Ekuador e Armeni, 5 ngjarjet kryesore të ditës

Shpërthim dhe të shtëna në qytetin port të Ekuadorit, 5 viktima Të shtënat me armë zjarri dhe një shpërthim pasues la të paktën 5...

‘DokuFest’ ul siparin, ndahen çmimet për garuesit

Festivali ndërkombëtar i filmit dokumentar dhe me metrazh të shkurtër “DokuFest” ka ulur siparin e edicionit të 21-të. “Fabrika e punëtorëve” e regjisorit kroat Srdjan...

TË FUNDIT

Stuhi tropikale në Japoni, urdhër për evakuimin e 72 mijë banorëve

Stuhia tropikale “Meari” po zhvendoset përgjatë ishullit kryesor të Japonisë, Honshu, pasi goditi prefekturën e Shizuokës. Stuhia goditi gjithashtu edhe rajonin e Kantos gjatë të...

Viktima nga shpërthimet në Ekuador e Armeni, 5 ngjarjet kryesore të ditës

Shpërthim dhe të shtëna në qytetin port të Ekuadorit, 5 viktima Të shtënat me armë zjarri dhe një shpërthim pasues la të paktën 5...

‘DokuFest’ ul siparin, ndahen çmimet për garuesit

Festivali ndërkombëtar i filmit dokumentar dhe me metrazh të shkurtër “DokuFest” ka ulur siparin e edicionit të 21-të. “Fabrika e punëtorëve” e regjisorit kroat Srdjan...

Hasi, vendi me numrin më të lartë të emigrantëve në Mbretërinë e Bashkuar

Daily Mail i ka kushtuar një reportazh, qytetit të Hasit, ose siç njihet ndryshe “Anglisë së vogël”. Vendit të cilit Mbretëria e Bashkuar, i ka...

Shuhet regjisori Kristaq Dhamo

Ditën e sotme është ndarë nga jeta regjisori Kristaq Dhamo.  Dhamo njihet si babai i kinematografisë shqiptare. Ai realizoi filmin e parë shqiptar me metrazh...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?