Zgjedhjet e pjesshme vendore, Balla: Presidenti mendon të zhvillohen më 6 mars

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

“Presidenti mendon që zgjedhjet e pjesshme vendore të zhvillohen më 6 mars”. Kështu deklaroi kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla pas takimit me kreun e shtetit.

“Zgjedhjet duhet të ishin zhvilluar në secilin prej bashkive brenda afatit 45 ditor. Për në nuk ka asnjë datë, data është e përcaktuar nga ligji dhe kushtetuta. Nga ana e presidentit jemi informuar se mendon që zgjedhjet e pjesshme të zhvillohen në datën 6 mars”, u shpreh Balla.

Ai nënvizoi se shkeljet kushtetuese të konstatuara këto dy vite janë shkelje që nuk duhet të kishin ndodhur.

“E rëndësishme është që në këtë moment, pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, ne kemi qenë në anën e duhur të historisë dhe të marrëdhënies më Kushtetutën”, tha ai.

 

LEXONI GJIITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

VIDEO | Brenda furgonit me protestues nga Shkodra, s’mungojnë akuzat për Bashën

Demokratët e Shkodrës janë nisur nga qyteti verior në drejtim të Tiranës, për t'iu bashkuar protestës që do të zhvillohet në orën 19:00, në...

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

TË FUNDIT

VIDEO | Brenda furgonit me protestues nga Shkodra, s’mungojnë akuzat për Bashën

Demokratët e Shkodrës janë nisur nga qyteti verior në drejtim të Tiranës, për t'iu bashkuar protestës që do të zhvillohet në orën 19:00, në...

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...