Zgjedhjet e pjesshme, si mbetën pa kryetarë 6 bashkitë të vendit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Më 6 mars qytetarët e Shkodrës, Vorës, Dibrës, Durrësit, Lushnjës dhe Rrogozhinës do t’i drejtohen kutive të votimit për të zgjedhur kryetarin e bashkisë së tyre. Vakancat në 6 bashkitë e vendit nisën pas zgjedhjeve vendore të 2019.

Në Shkodër, Valdrin Pjetri u tërhoq nga marrja e mandatit në gusht të 2019-ës. Shkak u bë fshehja në formularin e dekriminalizimit të një dënimi të Pjetrit në Itali. Valdrin Pjetri kishte fshehur një dënim për trafik droge në shtetit italian.

Në Vorë, Agim Kajmakun, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve e shkarkoi nga detyra e kryebashkiakut më 1 nëntor 2019. Edhe për Kajmakun, shkak u bë fshehja në formularin e dekriminalizimit të një dënimi në Greqi për falsifikim parash.

Lushnja është një tjetër bashki pa kryetar të zgjedhur. Fatos Tushe u shkarkua nga qeveria pasi u mor i pandehur nga SPAK për korrupsion me tendera dhe shpërdorim detyre. Që prej 7 korrikut të 2021-it vendi është vakant.

Në Durrës, Valbona Sako dha dorëheqjen vetëm 5 muaj pasi u zgjodh në krye të bashkisë.

Ndarja nga jeta e kryetarit të bashkisë së Rrogozhinës, Haxhi Memolla e la këtë bashki pa kryetar.

Të dielën e 6 marsit, zgjedhje do ketë edhe në bashkinë e Dibrës. Dionis Imeraj dha dorëheqjen më 8 mars 2021 pasi kandidoi për deputet në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.

Nga 6 bashki, Shkodra është e vetmja që drejtohet nga një kryetare me mandat të përfunduar, Voltana Ademi. Në 5 bashkitë e tjera vijojnë punën me kryetar të komanduar.

 

1 COMMENT

 1. Zhurmë, shumë zhurmë sa zhurmë.

  Kjo eshte Shqiperia jone, Shqiperia kontradiktes
  E luftes, e paqes, e erresires dhe e drites
  Mashtrimit te vertetes, shpifjes interesit,
  e qejfit dhe e stresit, ahengut dhe biznesit

  ATY KU KRYETARI BERTET ME MEGAFON dhe veshe brekushe me kostum dhe atlete

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

‘Shpërthejnë’ rastet me COVID në Francë, mbi 200 mijë të infektuar në ditë

Rastet me COVID-19 kanë shpërthyer në Francë, duke arritur kulmin këtë të martë me 200 mijë infeksione ditore. Farmacitë në mbarë vendin nuk arrijnë të...

Autori i vrasjes së gazetares malteze: Do tregoj emrat ‘Vip’ të përfshirë

Personi që realizoi shpërthimin që i mori jetën gazetares së njohur malteze Daphne Caruana Galizia ka pranuar krimin në një intervistë për agjencinë e...

Katër policë të lënduar nga protesta në Shkup, thotë ministri maqedonas

Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski deklaroi se 4 policë janë lënduar, si pasojë e protestës së dhunshme në...

TË FUNDIT

‘Shpërthejnë’ rastet me COVID në Francë, mbi 200 mijë të infektuar në ditë

Rastet me COVID-19 kanë shpërthyer në Francë, duke arritur kulmin këtë të martë me 200 mijë infeksione ditore. Farmacitë në mbarë vendin nuk arrijnë të...

Autori i vrasjes së gazetares malteze: Do tregoj emrat ‘Vip’ të përfshirë

Personi që realizoi shpërthimin që i mori jetën gazetares së njohur malteze Daphne Caruana Galizia ka pranuar krimin në një intervistë për agjencinë e...

Katër policë të lënduar nga protesta në Shkup, thotë ministri maqedonas

Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski deklaroi se 4 policë janë lënduar, si pasojë e protestës së dhunshme në...

Protestuesit në Shkup godasin forcat policore në hyrje të Parlamentit

Protestues të shumtë janë mbledhur para godinës së Parlamentit të Maqedonisë së Veriut, ku protestohet kundër propozimit francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë. Ata...

Parlamenti i Bashkimit Evropian miraton hyrjen e Kroacisë në eurozonë

Deputetët e Parlamentit Evropian kanë votuar pro kërkesës së Kroacisë për t'u bërë anëtare e eurozonës, teksa vendimi do të zbatohet plotësisht vitin e...