PD e Berishës pretendon ‘front të madh opozitar’ në zgjedhjet e 6 marsit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Anëtari i Komisionit të Rithemelimit të PD, Ivi Kaso thotë se në zgjedhjet e pjesshme të 6 marsit do të ketë një koalicion të madh opozitar.

Kaso foli për një front opozitar ku PD-së së Berishës do t’i bashkohen të gjithë aleatët tradicionalë të demokratëve por edhe më gjerë.

“Ka filluar një proces intensiv koordinimi dhe negociatash me të gjitha forcat opozitare dhe shpresojmë që brenda pak ditësh të formalizohet me një marrëveshje politike”, deklaroi ai.

Kaso tha se përzgjedhja e kandidaturave do të bëhet nëpërmjet procesit të zgjedhjeve primare, që do të jetë një risi në Shqipëri.

Eksperti për çështje zgjedhore tha se ky proces do të realizohet më 30 janar, ku anëtarët e PD në 6 bashki do të përzgjedhin kandidatët.

Presidenti, Ilir Meta ka dekretuar datën 6 mars për zgjedhje të pjesshme në 6 bashkitë e vetit që janë pa kryetarë; Durrës, Dibër, Shkodër, Rrogozhinë, Lushnjë dhe Vorë.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

‘Shpërthejnë’ rastet me COVID në Francë, mbi 200 mijë të infektuar në ditë

Rastet me COVID-19 kanë shpërthyer në Francë, duke arritur kulmin këtë të martë me 200 mijë infeksione ditore. Farmacitë në mbarë vendin nuk arrijnë të...

Autori i vrasjes së gazetares malteze: Do tregoj emrat ‘Vip’ të përfshirë

Personi që realizoi shpërthimin që i mori jetën gazetares së njohur malteze Daphne Caruana Galizia ka pranuar krimin në një intervistë për agjencinë e...

Katër policë të lënduar nga protesta në Shkup, thotë ministri maqedonas

Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski deklaroi se 4 policë janë lënduar, si pasojë e protestës së dhunshme në...

TË FUNDIT

‘Shpërthejnë’ rastet me COVID në Francë, mbi 200 mijë të infektuar në ditë

Rastet me COVID-19 kanë shpërthyer në Francë, duke arritur kulmin këtë të martë me 200 mijë infeksione ditore. Farmacitë në mbarë vendin nuk arrijnë të...

Autori i vrasjes së gazetares malteze: Do tregoj emrat ‘Vip’ të përfshirë

Personi që realizoi shpërthimin që i mori jetën gazetares së njohur malteze Daphne Caruana Galizia ka pranuar krimin në një intervistë për agjencinë e...

Katër policë të lënduar nga protesta në Shkup, thotë ministri maqedonas

Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski deklaroi se 4 policë janë lënduar, si pasojë e protestës së dhunshme në...

Protestuesit në Shkup godasin forcat policore në hyrje të Parlamentit

Protestues të shumtë janë mbledhur para godinës së Parlamentit të Maqedonisë së Veriut, ku protestohet kundër propozimit francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë. Ata...

Parlamenti i Bashkimit Evropian miraton hyrjen e Kroacisë në eurozonë

Deputetët e Parlamentit Evropian kanë votuar pro kërkesës së Kroacisë për t'u bërë anëtare e eurozonës, teksa vendimi do të zbatohet plotësisht vitin e...