‘Të respektohet vota e lirë më 6 mars’, Meta kërkon reflektim nga partitë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Më 6 mars duhet të respektohet vota e lirë dhe se duhet të jetë një moment reflektimi për të gjithë partitë politike.

Kështu deklaroi presidenti Ilir Meta nga Shkodra, teksa nënvizoi se nuk ka asnjë shmangie nga asnjë parti politike për zgjedhjet e pjesshme vendore.

“Nuk dëshiroj të bëj replika as serioze dhe as gramore. Është një moment i rëndësishëm për të rivendosur, rehabilituar institucionin e votës së lirë në vend. Nuk janë zgjedhje kombëtare, por është një proces i cili përfshin disa nga bashkitë kryesore të vendit”, u shpreh kreu i shtetit.

“Problemet me të cilat ndeshet vendi ynë prej kohësh kanë të bëjnë me respektimin ndaj institucionit të votës së lirë, të votës së lirë si qytetarë të republikës së Shqipërisë, si anëtarë të forcave të ndryshme politike. Shumë pasoja kanë ardhur si pasojë e bojkoteve”, shtoi ai.

Meta deklaroi se këto zgjedhje duhet të jenë një shembull, pasi do të ndiqen nga shumë institucione dhe pritet që të çelen negociatat me BE.

“Unë i nxis të gjithë aktorët që të dëshmojnë reflektimin e duhur dhe t’i shërbejnë një procesi shembullor që do të jetë në vëmendje të të gjithë këtyre institucioneve që kanë bërë vërejtjet në mënyrë të vazhdueshme për standardet e zgjedhjeve në vendin tonë. Të mos harrojë që po presim, punojnë së bashku me RMV që brenda muajve të ardhshëm të çelin negociatat me BE-në. Ky është një moment i rëndësishëm për të treguar reflekim nga të gjitha institucionet”, përfundoi ai.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...