Basha reagon pas dënimit të Tahirit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pas dënimit nga Gjykata me 3 vite e 4 muaj burg për Saimir Tahirin, ka reaguar kreu i PD-së Basha ku thotë se dënimi vërteton akuzat e PD-së para disa vitesh.

Partia Demokratike i nisi akuzat mbi Tahirin që kur ky i fundit u emërua Ministër i Brendshëm i qeverisë së koalicionit PS-LSI në vitin 2013. Akuzat lidheshin me trafik droge, pjesëmarrje në grup kriminal të organizuar dhe pastrim parash.

Nga radhët e PD-së ka reaguar edhe Enkelejd Alibeaj, i cili thotë se dënimi i Tahirit provoi pretendimet e PD-së “se Rama dhe qeveria e tij janë të korruptuar”.

Gjykata e Posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar dënoi sot me 5 vjet burg ish-ministrin e brendshëm Saimir Tahirin, i cili me gjykim të shkurtuar do të kalojë në burg 3 vite e 4 muaj. Tahirit i lejohet të bëjë rekurs në Gjykatën e Lartë, 45 ditë nga dhënia e këtij vendimi.

Më 20 shtator 2019, Gjykata e Krimeve të Rënda shpalli fajtor Tahirin për shpërdorim detyre duke e dënuar atë me 5 vite heqje lirie, dënim i pezulluar nga gjykata për t’u konvertuar në 3 vite shërbim prove.

Tahiri gjithashtu u akuzua për trafikim droge në bashkëpunim me grup të strukturuar kriminal, kryerje të veprave penale në kuadër të këtij grupi dhe pjesëmarrje në grup të strukturuar kriminal, por ato u rrëzuan nga gjykata.

1 COMMENT

  1. O Luli , mire per Saimirin , po per ato te tjeret qe e kane dhe vazhdojne ta mbrojne , keni ndonje koment ?!?!?… apo ke frike t’i permendesh , sepse ai nuk ka qene vetem , ka pas edhe te tjere mbi krye , biles eshte lavderuar edhe nga Donald Lu … ?!?!?!….

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Stuhi tropikale në Japoni, urdhër për evakuimin e 72 mijë banorëve

Stuhia tropikale “Meari” po zhvendoset përgjatë ishullit kryesor të Japonisë, Honshu, pasi goditi prefekturën e Shizuokës. Stuhia goditi gjithashtu edhe rajonin e Kantos gjatë të...

Viktima nga shpërthimet në Ekuador e Armeni, 5 ngjarjet kryesore të ditës

Shpërthim dhe të shtëna në qytetin port të Ekuadorit, 5 viktima Të shtënat me armë zjarri dhe një shpërthim pasues la të paktën 5...

‘DokuFest’ ul siparin, ndahen çmimet për garuesit

Festivali ndërkombëtar i filmit dokumentar dhe me metrazh të shkurtër “DokuFest” ka ulur siparin e edicionit të 21-të. “Fabrika e punëtorëve” e regjisorit kroat Srdjan...

TË FUNDIT

Stuhi tropikale në Japoni, urdhër për evakuimin e 72 mijë banorëve

Stuhia tropikale “Meari” po zhvendoset përgjatë ishullit kryesor të Japonisë, Honshu, pasi goditi prefekturën e Shizuokës. Stuhia goditi gjithashtu edhe rajonin e Kantos gjatë të...

Viktima nga shpërthimet në Ekuador e Armeni, 5 ngjarjet kryesore të ditës

Shpërthim dhe të shtëna në qytetin port të Ekuadorit, 5 viktima Të shtënat me armë zjarri dhe një shpërthim pasues la të paktën 5...

‘DokuFest’ ul siparin, ndahen çmimet për garuesit

Festivali ndërkombëtar i filmit dokumentar dhe me metrazh të shkurtër “DokuFest” ka ulur siparin e edicionit të 21-të. “Fabrika e punëtorëve” e regjisorit kroat Srdjan...

Hasi, vendi me numrin më të lartë të emigrantëve në Mbretërinë e Bashkuar

Daily Mail i ka kushtuar një reportazh, qytetit të Hasit, ose siç njihet ndryshe “Anglisë së vogël”. Vendit të cilit Mbretëria e Bashkuar, i ka...

Shuhet regjisori Kristaq Dhamo

Ditën e sotme është ndarë nga jeta regjisori Kristaq Dhamo.  Dhamo njihet si babai i kinematografisë shqiptare. Ai realizoi filmin e parë shqiptar me metrazh...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?