Basha firmos ‘dekomunistizimin’, u kërkon ndjesë ish të përndjekurve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha firmosi formularin e dekomunistizimit në ditën që përkon me 31-vjetorin e rrëzimit të bustit të diktatorit Enver Hoxha.

Në fjalën e tij nga sheshi ‘Skënderbej’, Basha u kërkoi ndjesë ish-të përndjekurve politike për proceset e papërmbushura ndaj tyre nga forca politike që ai drejton.

Kryedemokrati u shpreh se këtë nismë ligjore do ta dërgojë në kuvend ligjore për të ndaluar ligjërimin e diktaturës dhe përdorimin e simboleve të komunizmit në publik.

“Një ndjesë e thellë në emër të PD, partia që lindi nga aspiratat për liri dhe demokraci, drejtuar të përndjekurve politikë për proceset e papërmbushura nga ne. Ky peticion na detyron ne si PD që të çojmë në kuvend iniciativën ligjore për të ndaluar ligjërimin e diktaturës dhe përdorimin e simboleve të komunizmit në publik. Vetingun e funksionarëve në raport me të shkuarën gjatë regjimit si kusht për pastrimin e administratës”, tha Basha.

Kjo nismë synon gjithashtu të gjejë eshtrat e të zhdukurve gjatë periudhës së komunizmit dhe dëmshpërblimin e personave që kanë vuajtur gjatë asaj periudhe.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

TË FUNDIT

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

Refuzon të shkojë në luftë, burri rus i vë flakën vetes

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në qytetin Ryazan në Moskë. Sipas mediave të huaja, një burrë me origjinë ruse i ka vënë flakën vetes...

Vllaznia humbet në Vlorë, ndeshja vuloset 2 -1 që në pjesën e parë

Flamurtari ka surprizuar në Vlorë teksa në ndeshjen e parë të 116 të finales së Kupës së Shqipërisë mposht 2 me 1 Vllazninë e...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?