Agjencia për Media dhe Informim përplas Endri Fugën dhe Ina Zhupën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pas kritikave të opozitës për krijimin e Agjencisë për Media dhe Informim nga qeveria, Endri Fuga në cilësinë e drejtorit të kësaj agjencie raportoi këtë të mërkurë në komisionin e edukimit dhe mjeteve të informimit publik.

Zëdhënësi i qeverisë deklaroi se modeli për ngritjen e agjencisë është marrë nga Gjermania dhe se qëllimi është informimi i publikut.

“Zëdhënësit bëjnë të njëjtin punën që bënin dhe përpara, e vetmja gjë që ka ndryshuar është se ka një koordinim më të mirë për çështje të cilat prekin disa ministri bashkë, nuk ka ndryshime të tjera”, tha Fuga.

Por deputetja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa e konsideroi agjencinë një institucion propagande në funksion të qeverisë.

“De facto ju jeni ministri i propagandës së qeverisë së Edi Ramës që keni për detyrë si agjenci që të përcillni sa më mirë propagandën e qeverisë Rama, atë që ata duhet të bëjnë, më shumë sesa atë që ata bëjnë”, u shpreh deputetja e PD.

Agjencia u ngrit me vendim qeverie në shtator të 2021-it por funksionimi e ka nisur 3 muaj më parë dhe ka në përbërje të saj 69 punonjës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Bogdani: I gatshëm të kandidoj për Bashkinë Tiranë, ma ka kërkuar baza

Ish-deputeti demokrat Gert Bogdani thotë se është i gatshëm që të kandidojë për Bashkinë Tiranë në zgjedhjet e ardhshme lokale. Në një intervistë për Euronews...

Lejoi kalimin e paligjshëm të kufirit, pezullohet efektivja e policisë Durrës

Drejtoria Rajonale e Agjencisë së Mbikëqyrjes Policore Durrës ka pezulluar nga detyra një efektive policie për shpërdorim detyre. “Punonjësja e policisë A. B., e cila...

Në cilat vende po aplikohet ‘java me 4 ditë’

Bisedat rreth javës 4-ditore të punës janë rindezur nga pandemia COVID-19, me punëtorët dhe punëdhënësit që rimendojnë rëndësinë e fleksibilitetit dhe përfitimeve në vendin...

TË FUNDIT

Bogdani: I gatshëm të kandidoj për Bashkinë Tiranë, ma ka kërkuar baza

Ish-deputeti demokrat Gert Bogdani thotë se është i gatshëm që të kandidojë për Bashkinë Tiranë në zgjedhjet e ardhshme lokale. Në një intervistë për Euronews...

Lejoi kalimin e paligjshëm të kufirit, pezullohet efektivja e policisë Durrës

Drejtoria Rajonale e Agjencisë së Mbikëqyrjes Policore Durrës ka pezulluar nga detyra një efektive policie për shpërdorim detyre. “Punonjësja e policisë A. B., e cila...

Në cilat vende po aplikohet ‘java me 4 ditë’

Bisedat rreth javës 4-ditore të punës janë rindezur nga pandemia COVID-19, me punëtorët dhe punëdhënësit që rimendojnë rëndësinë e fleksibilitetit dhe përfitimeve në vendin...

Ales Bialiatski: Kush është fituesi i Çmimit Nobel për Paqe?

Ales Bialiatski është një aktivist i shquar bjellorus i të drejtave të njeriut, i cili aktualisht po mbahet në burg pa gjyq. Bialiatski, 60 vjeç,...

Rama takim me kryebashkiakët në Gjirin e Lalzit për zgjedhjet vendore

Këtë të premte kryeministri Edi Rama po zhvillon një takim me kryebashkiakët në Gjirin e Lalëzit për të diskutuar për zgjedhjet lokale. Mbledhja po zhvillohet...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?