Qeveria kompenson transportin urban për të mos rritur çmimin e biletave

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shoqëritë e linjave të transportit urban do të kompensohen për naftën me 100 lekë për litër, në mënyrë që të mos rritet çmimi i biletës për qytetarët.

Kështu deklaroi sot Ministrja e Infrastrukturës dhe Enegjisë Belinda Balluku, pas mbledhjes së qeverisë. Ky kompensim do të zgjasë për tre muaj.

“Me anë të kësaj pakete, po mudohet që të ruajnë çmimin e biletës. Nuk do lejojmë rritjen e biletës për shkak të masave të marra. Këto masa janë afatshkurta, por po punojmë edhe për zgjidhje afatgjata, siç është përmirësimi i flotës”, tha ministrja,

Një tjetër vendim i qeverisë në lidhje me transportin është kalimi i biletave në format elektronik, nga aty ku ishin në format të shtypur.

Biletat tashmë do të priten online, përmes sistemit të fiskalizuar, bëri me dije Balluku.

“Hiqen biletat në format të parashtypur, prerja e biletave, online, përmes sistemit të fiskalizuar. Prerja e biletave bëhet nga asgjencitë në autobusë. Platfroma elektronike garanton secilin të plotë. Biletat në format elektronik do të gjenerohen nga platforma elektronike”, u shpreh Balluku.

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

TË FUNDIT

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

Indi/ 36 të vdekur në një ditë nga rrufetë dhe përmbytjet

Moti i keq dhe rrufetë kanë vrarë 36 njerëz brenda një dite në shtetin verior të Indisë Uttar Pradesh, thanë autoritetet. Të paktën 24 prej tyre vdiqën...

Stuhia vonon lëshimin e raketës së NASA-së për në Hënë

Lëshimi i raketës më të fuqishme ndonjëherë të NASA-s është vonuar për shkak të një stuhie tropikale që mund të shndërrohet në një uragan. Raketa...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?