Meta tregon arsyen pse u largua nga Partia Socialiste në vitin 2004

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Republikës, Ilir Meta tregoi arsyen pse u largua nga Partia Socialiste në vitin 2004.

Meta u shpreh se qeveria e Fatos Nanos kishte bllokuar procesin e integrimit europian, ndaj për këtë arsye, ai krijoi Lëvizjen Socialiste për Integrim në vitin 2005, ku luajti një rol të rëndësishëm në rrëzimin e socialistëve.

“Unë jam ndarë nga PS në vitin 2004 për shkak se ajo ishte kthyer në një pengesë për integrimin europian të vendit dhe bllokoi nënshkrimin e marrëveshjes së stabilizim asocimit. Kjo ishte arsyeja, pse unë krijova një parti të re, Lëvizjen Socialiste për Integrim. Për të zhbllokuar procesin e integrimit europian dhe e kam realizuar këtë gjë, pasi në vitin 2005, LSI luajti një rol përcaktues për t’i dhënë fund një qeverie e cila kishte prioritet vetëm pushtetin dhe korrupsionin. Ishte pikërisht rotacioni i vitit 2005 që solli nënshkrimin e marrëveshjes së stabilizim asocimit në vitin 2006”, tha Meta.

Deklarata e Metës, u bë gjatë një konference për mediat, fokusi kryesor i së cilës ishte studimi i fundit i “RankingWeb”, ku rendiste Shqipërinë të fundit në rajon për nga cilësia e universiteteve.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...

Të vdekur dhe të djegur, civilë ukrainas shtrihen të vrarë pas tërheqjes ruse

Ndërsa forcat ruse u tërhoqën nga periferia e qytetit lindor të Ukrainës, nëpër rrugë u panë trupat e civilëve të vdekur dhe të djegur. Të...

Japonia, Australia dhe SHBA-ja dënojnë stërvitjet e Kinës pranë Tajvanit 

Ministri japonez i Mbrojtjes Hamada Yasukazu, sekretari amerikan i mbrojtjes Lloyd Austin dhe zv. kryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Australisë Richard Marles dënuan...

TË FUNDIT

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...

Të vdekur dhe të djegur, civilë ukrainas shtrihen të vrarë pas tërheqjes ruse

Ndërsa forcat ruse u tërhoqën nga periferia e qytetit lindor të Ukrainës, nëpër rrugë u panë trupat e civilëve të vdekur dhe të djegur. Të...

Japonia, Australia dhe SHBA-ja dënojnë stërvitjet e Kinës pranë Tajvanit 

Ministri japonez i Mbrojtjes Hamada Yasukazu, sekretari amerikan i mbrojtjes Lloyd Austin dhe zv. kryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Australisë Richard Marles dënuan...

A do të rikthehet Bojko Borissov? Bullgarët sot sërish në zgjedhje

Qytetarët bullgarë këtë të diel u drejtohen qendrave të votimit Kjo është hera e katërt në dy vjet që bullgarët shkojnë në zgjedhje. Zgjedhjet e përgjithshme...

Nis regjistrimi në Preshevë, Medvegjë e Bujanoc, Basha thirrje qytetarëve

Ish-kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha u bëri thirrje qytetarëve në Preshevë, Medvegjë e Bujanoc që të regjistrojnë veten dhe familjarët. Sipas tij, finalizimi me...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?