Manja: Të hetohen gjyqtarët dhe prokurorët e shkarkuar apo të dorëhequr

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja ka kërkuar hetimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve të cilët janë shkarkuar nga vetingu apo kanë dhënë dorëheqjen për shkak të këtij procesi.

Gjatë një komunikimi me kryeministrin Edi Rama nga selia e PS-së, Manja tha se kjo është një përgjegjësi e organeve të ndjekjes penale.

“Organet e tjera të ndjekjes penale dhe të hetimit, kanë përgjegjësinë kushtetuese dhe ligjore për të hetuar deri në fund, të gjyqtarëve dhe prokurorëve që dolën nga sistemi”, deklaroi ministri.

Sipas Manjës 530 gjyqtarë dhe prokurorë kanë kaluar në filtrin e vetingut dhe prej tyre, 197 janë shkarkuar.

Manja u shpreh se këta gjyqtarë dhe prokurorë janë shkarkuar për deklarim të rremë, fshehje të pasurisë si dhe për dhe mungesë të burimeve financiare për pasuritë e krijuara.

“Nga 530 gjyqtarë dhe prokurorë që kanë kaluar filtrin e vetingut, 197 prej tyre janë shkarkuar për deklarim të rreme, deklarim të pjesshëm, fshehje pasurie dhe mungesë të burimeve financiare për pasuritë e krijuara. 51 të tjerë kanë dhënë dorëheqjen për shkak të procesit të vetingut. 27 prej tyre kanë dhënë dorëheqjen pasi kanë marrë rezultatet e vlerësimit nga KPK”, tha miistri.

Manja deklaroi se 800 gjyqtarë dhe prokurorë, përfshirë ndihmësit ligjorë e këshilltarët ligjorë janë subjekt i rivlerësimit sot.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...

Debati mbi ‘pasaportat e arta’, 5 lajmet kryesore

BE kundër ‘pasaportave të arta’: Nxisin krimin e organizuar dhe pastrimin e parave Qeveria shqiptare po kërkon investitorë të huaj të cilët mund të sjellin paratë...

TË FUNDIT

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...

Debati mbi ‘pasaportat e arta’, 5 lajmet kryesore

BE kundër ‘pasaportave të arta’: Nxisin krimin e organizuar dhe pastrimin e parave Qeveria shqiptare po kërkon investitorë të huaj të cilët mund të sjellin paratë...

Zeka: Tensionet në Veri të koordinuara nga Kurti e Vuçiç për të fshehur dështimin

Analisti Milaim Zeka thotë se takimet në Bruksel mes liderit të Kosovës Albin Kurti dhe atij të Serbisë Aleksandër Vuçiç  nuk ka për qëllim...

Bie në kanal, humb jetën 51-vjeçari në Laç

Një 51-vjecar ka humbur jetën aksidentalisht mbrëmjen e së enjtes në Laç. Përmes një njoftimi zyrtar policia lokale sqaroi se 51-vjeçari Y.T dyshohet se ka...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?