Energji me gaz nga Vlora, Balluku: Do furnizohet edhe rajoni

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vlora do të bëhet një burim i rëndësishëm i furnizimit me energji në Shqipëri. TEC-i që do të vihet në punë dhe një terminal i lundrueshëm me gaz të lëngshëm, do të jenë impantet nga do të marrin gaz edhe vende të tjera, përmes kompanisë amerikane overgas.

“Është një moment i shënuar për një nga projektet tona më të rëndësishme dhe strategjike që ka të bëjë me gazifikimin e Shqipërisë, duke ju referuar projektit të termocentralit të Vlorës, të pjesë gazifikuese të portit lundrues që do të ndërtohet në Vlorë dhe padyshim të një hapi të madh që ne po hedhim duke e kthyer këtë projekt, nga një projekt që kishte të bënte vetëm me vendin tonë, pra nga një projekt lokal në një projekt rajonal”, u shpreh Belinda Balluku, ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë.

Balluku shtoi se gazifikimi do t’i shërbejë edhe rajonit dhe është një nga hallkat që e kthen vendin tonë në eksportues të energjisë deri në vitin 2030.

“Do të thoja që sigurisht ai tregu vogël që ne na bënte shumë skeptik në fillim duke u zgjeruar me iniciativën e Ballkanit të Hapur, tashmë shikohet si një treg prej 17 milionë qytetarësh, të cilët mund ti drejtohen shërbimeve që janë të lidhura me gazin në një mënyrë të drejtpërdrejtë”, u shpreh tej ministrja.

Marrëveshjen e nënshkruar mes kompanive Overgas dhe Albgaz, u bë në prani të kryeministrit Edi Rama dhe ish-Sekretarit amerikan të Shtetit, Mike Pompeo.

 

LEXONI GJITHASHTU:

2 COMMENTS

  1. Overgas Inc. AD is the biggest private gas company in Bulgaria.

    Nga wikipedia del qe kompania overgas eshte bullgare dhe qe deri ne 2021 zoterohej nga Gazprom. Ca amrikane thoni o Euronews. Apo ka ndonje aksion shefi juaj hungarez aty!

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

TË FUNDIT

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

Indi/ 36 të vdekur në një ditë nga rrufetë dhe përmbytjet

Moti i keq dhe rrufetë kanë vrarë 36 njerëz brenda një dite në shtetin verior të Indisë Uttar Pradesh, thanë autoritetet. Të paktën 24 prej tyre vdiqën...

Stuhia vonon lëshimin e raketës së NASA-së për në Hënë

Lëshimi i raketës më të fuqishme ndonjëherë të NASA-s është vonuar për shkak të një stuhie tropikale që mund të shndërrohet në një uragan. Raketa...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?