Rama kundër Gjukanoviç e Osmanit: ‘Open Balkan’ s’do të ndalet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka reaguar mbi një deklaratë të bërë të mërkurën nga presidentët e Kosovës dhe Malit të Zi kundër nismës ‘Open Balkan’.

Gjatë një takimi në Prishtinë, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç mbajtën qëndrimin se bashkëpunimi rajonal duhet promovuar përmes Procesit të Berlinit.

Rama, pa i përmendur dy presidentët, thotë se ‘Open Balkan’ nuk do të ndalet dhe sipas tij e përshpejton integrimin në BE të vendeve të rajonit.

“Kushdo është kundër Ballkanit të Hapur është në të drejtën e vet që as mos të shohë, as mos të dëgjojë dhe as mos të kuptojë se kjo nisëm nxit paqen, bashkëpunimin, integrimin dhe e përshpejton Procesin e Berlinit! Ballkani i Hapur nuk do të ndalet sepse e ardhmja nuk ndalet dot”, tha Rama.

Deri tani nismës ‘Open Balkan’ i janë bashkuar Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut. Kosova, Bosnje Hercegovina dhe Mali i Zi deri tani kanë hezituar të bëhen pjesë.

LEXONI GJITHASHTU:

‘Mundësi korrigjimi për demarkacionin’, Gjukanoviç takim me Osmanin

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

‘S’më lanë të këndoj për Adem Jasharin’, Shemi flet pas incidentit në ‘Sunny Hill’

Një incident ka ndodhur në festivalin Sunny Hill. Incidenti ka pasur si protagonist Shemsi Krasniqi, i njohur ndryshe si Shemi i ‘Ilirëve’, i cili...

Rriten infektimet nga COVID-19 në Shqipëri

Gjatë 24 orëve të fundit nuk është shënuar asnjë humbje jetë nga COVID-19 në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë tha se në 2418 testime...

Partizani shkarkon trajnerin në prag të Superligës

Dritan Mehmeti nuk është më trajneri i Partizanit. Ekipi ka ndërprerë bashkëpunimin me trajnerin që mori drejtimin e ekipit e kuq në mes të sezonit të shkuar. Vendimi...

TË FUNDIT

‘S’më lanë të këndoj për Adem Jasharin’, Shemi flet pas incidentit në ‘Sunny Hill’

Një incident ka ndodhur në festivalin Sunny Hill. Incidenti ka pasur si protagonist Shemsi Krasniqi, i njohur ndryshe si Shemi i ‘Ilirëve’, i cili...

Rriten infektimet nga COVID-19 në Shqipëri

Gjatë 24 orëve të fundit nuk është shënuar asnjë humbje jetë nga COVID-19 në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë tha se në 2418 testime...

Partizani shkarkon trajnerin në prag të Superligës

Dritan Mehmeti nuk është më trajneri i Partizanit. Ekipi ka ndërprerë bashkëpunimin me trajnerin që mori drejtimin e ekipit e kuq në mes të sezonit të shkuar. Vendimi...

Shtrenjtohet bulmeti, shkak kostot e lëndëve të para dhe rënia e prodhimit vendas

Çmimi i bulmetit është rritur më shumë se 10% këtë muaj. Kompanitë e përpunimit thonë, se shkak për shtrenjtimin janë bërë lëndët e para, që po vijnë me...

Pse shumica e grave preferojnë të kenë shef një burrë – në vend të një gruaje?

Nëse do ta pyesnit stafin 5 dekada më parë, se çfarë preference kishin për gjininë e shefit të tyre, shumica do t'ju thoshin se...


Sondazh