Raportuesja në PE për Euronews Albania: BE-ja të hapë negociatat me Shqipërinë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Raportuesja për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Isabel Santos ka shprehur besimin se Konferenca e parë Ndër qeveritare Shqipëri-BE, do të mbahet brenda presidencës franceze, në muajin qershor.

“Unë shpresoj që Konferenca e parë Ndër qeveritare të jetë programuar shumë shpejt, edhe brenda presidences franceze. Shqiperia i ka përmbushur detyrimet për mbajtjen e kësaj konference. Kjo është diçka që është dëshmuar nga Komisioni, nga të gjithë këtu në Parlament”, thotë ajo.

Në një intervistë për “Euronews Albania”, Santos deklaroi se Shqipëria i ka përmbushur të gjitha kushtet dhe i kërkon Bashkimit Europian të mbajë premtimin e dhënë për hapjen e negociatave.

“Së pari dua të sqaroj se ky proces është vetëm meritë e Shqiperise dhe reformave që janë bërë gjatë gjithë kësaj kohe. Pra është e qartë, ështe një çështje merite, Shqipëria i ka përmbushur të gjitha kushtet dhe kjo është thënë nga Komisioni që në fund të 2019. Këtë dua ta kemi të qartë”, nënvizoi Santos.

Ndër të tjera, raportuesja tha se Shqipëria nuk mund të jetë peng i vetos bullgare dhe nuk mund të presë gjatë.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Michel: Nëse RMV-ja pranon propozimin francez, hapen negociatat

Nëse Maqedonia e Veriut pranon propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë, Konferenca e Parë Ndër Qeveritare do të mbahet në ditët në...

Ylli i basketbollit amerikan e arrestuar në Rusi i kërkon ndihmë Bidenit

Brittney Griner, superylli amerikan i basketbollit, i ka shkruar presidentit amerikan Joe Biden duke iu lutur për ndihmë. Griner është arrestuar në Rusi prej më...

Telekomi i Kosovës humbi rreth 11 mln euro nga keqmenaxhimi

Auditorja e Përgjithshme e Kosovës, Vlora Spanca, ka theksuar të martën se nga auditimi i kryer në Telekomin e Kosovës, ka rezultuar se ka...

TË FUNDIT

Michel: Nëse RMV-ja pranon propozimin francez, hapen negociatat

Nëse Maqedonia e Veriut pranon propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë, Konferenca e Parë Ndër Qeveritare do të mbahet në ditët në...

Ylli i basketbollit amerikan e arrestuar në Rusi i kërkon ndihmë Bidenit

Brittney Griner, superylli amerikan i basketbollit, i ka shkruar presidentit amerikan Joe Biden duke iu lutur për ndihmë. Griner është arrestuar në Rusi prej më...

Telekomi i Kosovës humbi rreth 11 mln euro nga keqmenaxhimi

Auditorja e Përgjithshme e Kosovës, Vlora Spanca, ka theksuar të martën se nga auditimi i kryer në Telekomin e Kosovës, ka rezultuar se ka...

Separatistët pro rusë thonë se Ukraina ka bombarduar Donetskun

Forcat ukrainase bombarduan qytetin e Donetskut në Donbas të martën, tha përfaqësuesi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR), sipas agjencisë shtetërore ruse...

Perla rrëzë alpeve shqiptare, destinacioni që bashkon shqiptarë e të huaj

I shtrirë rrëzë Alpeve Shqiptare, Lumi i Shalës është destinacioni që shumë turistë kërkojnë. Vizitorë të shumtë shqiptarë dhe të huaj mbipopulluan ujërat e kristaltë...