Nis punën komisioni për reformën territoriale, PD: Duhet riparë me themel

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ka nisur mesditën e së mërkurës mbledhja e parë e komisionit të posaçëm te reformës administrativo-territoriale.

Komisioni bipartizan drejtohet nga Anila Denaj e PS dhe Dhurata Çupi e PD.

Sipas Denajt, ndarja administrative ka ndihmuar ne rritjen e efiçencës së pushtetit vendor. Për deputeten demokrate, reforma territoriale është një dështim, ndaj duhet riparë me themel me qëllim decenetralizimin e mëtejshëm.

“Nuk i mbajtën parasysh dy parakushte në 2014 kur u miratua reforma; që janë moskonsultimi me qytetarët dhe pa konsensusin e opozitës”, tha Çupi.

Në rendin e ditës së mbledhjes së parë është konstituimi i komisionit dhe caktimi i sekretarit.

Për këtë çështje, një ditë më parë grupi parlamentar i PD zhvilloi një mbledhje ku vendosi që gjatë keëtij muaj të evidentojë problematikat që lidhen me ndarjen administrative dhe në fund të korrikut kjo forcë politike të paraqesë propozimet konkrete për hartën e re territoriale.

Për të marrë ekspertizën në këtë fushë PD ka miratuar edhe dy eksperte që janë Agron Haxhimali dhe Roland Bejko.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Kush është Salman Rushdie, autori që trazoi botën me ‘Vargjet Satanike’

Romancieri me origjinë indiane, Salman Rushdie, i cili u sulmua me thikë ndërsa ishte në skenë në Nju Jork, është kërcënuar me vdekje për...

11 të vrarë nga përleshja e bandës së El Chapos në burg

Të paktën 11 persona janë vrarë pas një konflikti midis anëtarëve të dy karteleve rivale në qytetin kufitar meksikan të Juarez, thanë sot autoritetet. Los...

Tragjedia në Malin e Zi, reagon Abazoviç: Qëndroni afër familjeve të viktimave

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç e ka cilësuar tragjedi ngjarjen në Cetinje, që la pas 11 viktima dhe 10 të plagosur. “U bëj...

TË FUNDIT

Kush është Salman Rushdie, autori që trazoi botën me ‘Vargjet Satanike’

Romancieri me origjinë indiane, Salman Rushdie, i cili u sulmua me thikë ndërsa ishte në skenë në Nju Jork, është kërcënuar me vdekje për...

11 të vrarë nga përleshja e bandës së El Chapos në burg

Të paktën 11 persona janë vrarë pas një konflikti midis anëtarëve të dy karteleve rivale në qytetin kufitar meksikan të Juarez, thanë sot autoritetet. Los...

Tragjedia në Malin e Zi, reagon Abazoviç: Qëndroni afër familjeve të viktimave

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç e ka cilësuar tragjedi ngjarjen në Cetinje, që la pas 11 viktima dhe 10 të plagosur. “U bëj...

Kasa: S’mund të flasim për rritje të madhe të turizmit kur plazhet janë bosh

Rrahman Kasa, kryetar i Unionit Turistik Shqiptar tha se përkundër shifrave të publikuara nga kryeministri ky sezon turistik është poshtë pritshmërive pas 2 vjetëve...

Langya mund të jetë ‘maja e ajsbergut’ për patogjenë të tjerë, sipas disa studiuesve

Një grup shkencëtarësh kanë kërkuar më shumë mbikëqyrje për një virus të ri të zbuluar tek dhjetëra njerëz në Kinën lindore që mund të mos...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?