Rama: Arsyeja s’është thjesht Bullgaria, por fryma e deformuar e zgjerimit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri Edi Rama në konferencën e përbashkët me liderin e Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski dhe atë serb Aleksandër Vuçiç, në Bruksel u shpreh se ndihet keq që ndodhet në Evropë si mik dhe jo si pjesë e familjes evropiane.

“Më lini të shpreh keqardhjen e thellë për Bashkimin Europian më vjen për ta dhe shpresoj që mund ti ndihmojmë. U përpoqa që të them disa gjëra në takim dhe dua të ndaj me ju disa prej tyre sepse nuk dua të marr aq kohë sa u mor në takim. U thashë që ndjehesha mirë dhe keq që të isha me të. Ndjehesha mirë sepse jemi europianë dhe dua të gjendemi mes evropianëve. Kjo është diçka mjaft e mirë, ndihesh keq sepse ende ne nuk mund të jemi këtu si europianë, por si miq të ndarë. Është vërtet diçka shumë shqetësuese që edhe sulmi i një pandemie në shkallë globale, një luftë kaq kërcënuese që mund të shndërrohet në një luftë tragjike globale nuk kanë mundur t’i bëjnë bashkë. Pra çfarë të bëjmë, ne kemi shumë për të bërë. Ne do të vazhdojmë me rrugën drejt anëtarësimit me shpresën që shekullin tjetër të jemi anëtarë.”, u shpreh Rama.

Kreu i qeverisë shqiptare nënvizoi se për çështjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, Bullgaria nuk është e vetmja arsye, por është edhe fryma e deformuar e zgjerimit.

“Arsyeja nuk është thjesht bullgaria, është një fatkeqësi, nuk është vetëm bullgaria, është fryma e deformuar e zgjerimit. Bullgaria është shprehja më e dukshme e saj.  Turp një vend i NATO që merr peng dy vende të NATO, ndërkohë që në oborr të europës ka një luftëm në dy të 26 vendeve që janë të pafuqishëm. Putin është shumë sëmurë, mund të jetë shumë mirë, por ky vendi këtu nuk duket shumë i shëndetshëm”, tha Rama më tej.

 

LEXONI GJITHASHTU:

2 COMMENTS

 1. Rama nuk duhet të flasë, por veç duhet t’i numërojë disa fakte:
  1. Shqipëria meriton të jetë në BE sepse ka luftuar korrupcionin.
  2. Shqipëria meriton të jetë në BE sepse ka luftuar informalitetin.
  3. Shqipëria meriton të jetë në BE sepse është furnizuesi kryesor i BE-së me drogë.
  4. Shqipëria meriton të jetë në BE sepse i ka zbatuar të gjitha reformat në gjyqësor.
  5. Shqipëria meriton të jetë në BE sepse shqiptarët nuk emigrojnë ilegalisht në BE.
  6. Shqipëria meriton të jetë në BE sepse i mbron dhe kujdeset për pasuritë natyrore.
  7. Shqipëria meriton të jetë në BE sepse i mbron thesarët historikë, si psh. Butrintin apo Apolloninë.
  8. Shqipëria meriton të jetë në BE sepse është promotore e interesave ruse në rajon.
  9. Shqipëria meriton të jetë në BE sepse i respekton të drejtat e fëmijëve.
  10. Shqipëria meriton të jetë në BE sepse gruja shqiptare nuk di ç’është dhuna në familje.
  Lista e sukseseve të Shqipërisë është e gjatë. Rama poashtu mund të kërkojë Bullgaria të përjashtohet nga BE-ja (sepse pengon integrimin e rajonit), dhe në vend të saj të hyjë Shqipëria (si promovuese e integrimit të rajonit)

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Elon Musk i rikthehet marrëveshjes për blerjen e Twitter

Miliarderi Elon Musk ka ndryshuar sërish mendjen rreth blerjes së Twitterit, dhe tani ka deklaruar se është i gatshëm të vazhdojë me procedurat për...

Zjarr në një magazinë bujqësore në Korçë

Një magazinë me produkte bujqësore në Petrushë, Korçë ka marrë flakë. 2 zjarrfikëse të Pogradecit dhe 1 e Maliqit kanë shkuar menjëherë në vendngjarje për...

Koreja e Jugut dhe SHBA lëshojnë raketa në përgjigje të Koresë së Veriut

Ushtria e Koresë së Jugut ka kërkuar falje pasi një lëshim i dështuar i raketës gjatë një stërvitjeje të përbashkët me Shtetet e Bashkuara...

TË FUNDIT

Elon Musk i rikthehet marrëveshjes për blerjen e Twitter

Miliarderi Elon Musk ka ndryshuar sërish mendjen rreth blerjes së Twitterit, dhe tani ka deklaruar se është i gatshëm të vazhdojë me procedurat për...

Zjarr në një magazinë bujqësore në Korçë

Një magazinë me produkte bujqësore në Petrushë, Korçë ka marrë flakë. 2 zjarrfikëse të Pogradecit dhe 1 e Maliqit kanë shkuar menjëherë në vendngjarje për...

Koreja e Jugut dhe SHBA lëshojnë raketa në përgjigje të Koresë së Veriut

Ushtria e Koresë së Jugut ka kërkuar falje pasi një lëshim i dështuar i raketës gjatë një stërvitjeje të përbashkët me Shtetet e Bashkuara...

Angelina Jolie akuzon Brad Pitt për abuzim në avionin privat

Angelina Jolie ka paraqitur dokumente gjyqësore duke akuzuar ish-bashkëshortin Brad Pitt se e kishte sulmuar atë dhe fëmijët e tyre në gjendje te dehur...

Raportet ruso-serbe do dobësohen pas fitores së Perëndimit e Ukrainës, thotë Kamberi

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi thotë se raportet mes Serbisë dhe Rusisë, do dobësohen pasi Perëndimi është i bashkuar dhe Ukraina...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?