Rama: Putin mund të mos jetë mirë, por edhe BE-ja nuk është e shëndetshme

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri Edi Rama shprehu zhgënjimin dhe nervozizmin e tij në lidhje me mos hapjen e negociatave nga Bashkimi Evropian.

Në një intervistë për median italiane Corriere della Sera, Rama tha se ishte një ditë e keqe për union, teksa Bullgaria mban peng për shkak të vetos, jo vetëm Maqedoninë e Veriut, por edhe Shqipërinë.

Kreu i qeverisë, u pyet nëse presidenti rus, Vladimir Putin është i lumtur duke parë këtë ngërç në BE.

“Putin mund të mos jetë në gjendje të mirë shëndetësore, por Bashkimi Evropian nuk është më mirë”, theksoi ai.

Rama nënvizoi se shqiptarët vijojnë të mbështesin integrimin në Bashkimit Evropian, teksa shtoi se nuk mund të parashikojë se kur mund të bëhet anëtare Shqipëria.

Ditën e djeshme, në Bruksel u zhvillua Samiti midis liderëve të Bashkimit Evropian dhe atyre të Ballkanit Perëndimor.

Bullgaria nuk e hoqi veton ndaj Maqedonisë së Veriut, duke bllokuar edhe Shqipërinë në procesin e hapjes së negociatave.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Stuhi tropikale në Japoni, urdhër për evakuimin e 72 mijë banorëve

Stuhia tropikale “Meari” po zhvendoset përgjatë ishullit kryesor të Japonisë, Honshu, pasi goditi prefekturën e Shizuokës. Stuhia goditi gjithashtu edhe rajonin e Kantos gjatë të...

Viktima nga shpërthimet në Ekuador e Armeni, 5 ngjarjet kryesore të ditës

Shpërthim dhe të shtëna në qytetin port të Ekuadorit, 5 viktima Të shtënat me armë zjarri dhe një shpërthim pasues la të paktën 5...

‘DokuFest’ ul siparin, ndahen çmimet për garuesit

Festivali ndërkombëtar i filmit dokumentar dhe me metrazh të shkurtër “DokuFest” ka ulur siparin e edicionit të 21-të. “Fabrika e punëtorëve” e regjisorit kroat Srdjan...

TË FUNDIT

Stuhi tropikale në Japoni, urdhër për evakuimin e 72 mijë banorëve

Stuhia tropikale “Meari” po zhvendoset përgjatë ishullit kryesor të Japonisë, Honshu, pasi goditi prefekturën e Shizuokës. Stuhia goditi gjithashtu edhe rajonin e Kantos gjatë të...

Viktima nga shpërthimet në Ekuador e Armeni, 5 ngjarjet kryesore të ditës

Shpërthim dhe të shtëna në qytetin port të Ekuadorit, 5 viktima Të shtënat me armë zjarri dhe një shpërthim pasues la të paktën 5...

‘DokuFest’ ul siparin, ndahen çmimet për garuesit

Festivali ndërkombëtar i filmit dokumentar dhe me metrazh të shkurtër “DokuFest” ka ulur siparin e edicionit të 21-të. “Fabrika e punëtorëve” e regjisorit kroat Srdjan...

Hasi, vendi me numrin më të lartë të emigrantëve në Mbretërinë e Bashkuar

Daily Mail i ka kushtuar një reportazh, qytetit të Hasit, ose siç njihet ndryshe “Anglisë së vogël”. Vendit të cilit Mbretëria e Bashkuar, i ka...

Shuhet regjisori Kristaq Dhamo

Ditën e sotme është ndarë nga jeta regjisori Kristaq Dhamo.  Dhamo njihet si babai i kinematografisë shqiptare. Ai realizoi filmin e parë shqiptar me metrazh...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?