Minoriteti grek kundër reformës territoriale: Ndarja e 2014 ndikoi negativisht

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Minoriteti grek në Shqipëri ka kritikuar ndarjen administrative të vendit në vitin 2014.

Përfaqësuesit e bashkimit demokratik “Omonia”, të ftuar në komisionin e reformës territoriale deklaruan se ndarja administrative ka ndikuar negativisht për minoritetin grek.

“Një banor nga Karroqi që të mbërrijë në Finiq qendra administrative e bashkisë i nevojitet rrugëtim prej 2 ore në rrugë dheu me mjete të posaçme me tarifë që kushton më shumë se 50 euro”, u shpreh kryetari i Omonia, Vasil Kajo.

Ata deklaruan se në këto 8 vite, kostot nuk u ulën për bashkitë dhe as investimet nuk u rritën.

“3 njësitë administrative të bashkisë Himarë para vitit 2014 kishin 140 punonjës, sot kanë mbi 250 punonjës. Kostoja financare është pothuajse dyfishuar, shërbimet janë keqësuar sepse gjeografia e bashkisë nuk e ndihmon”, tha kryetari i Ominia për degën e Himarës.

Organizata të tjera ngritën shqetësimin e pabarazisë rajonale, shpërndarjes sw investimeve nw territor dhe humbjes së përfaqësimit të komuniteteve.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

109 të arrestuar, 338 nën hetim dhe 41 në kërkim, bilanci i policisë në 1 javë

Policia e Shtetit ka bërë bilancin e operacioneve të zhvilluara gjatë javës që shkoi dhe kontrolleve të ndërmarra nga policia kufitare dhe ajo rrugore....

Hoqi dhe hodhi në det flamurin turk, arrestohet pushuesi në Gjirin e Lalëzit

Një 48-vjeçar është arrestuar nga policia e Durrësit pasi hoqi me forcë flamurin e shtetit turk nga vendi i rojës detare në Gjirin e...

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

TË FUNDIT

109 të arrestuar, 338 nën hetim dhe 41 në kërkim, bilanci i policisë në 1 javë

Policia e Shtetit ka bërë bilancin e operacioneve të zhvilluara gjatë javës që shkoi dhe kontrolleve të ndërmarra nga policia kufitare dhe ajo rrugore....

Hoqi dhe hodhi në det flamurin turk, arrestohet pushuesi në Gjirin e Lalëzit

Një 48-vjeçar është arrestuar nga policia e Durrësit pasi hoqi me forcë flamurin e shtetit turk nga vendi i rojës detare në Gjirin e...

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?