Alibeaj: ILDKPKI të investigojë rastin Xhaçka për konflikt interesi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjatë diskutimit të raportit vjetor të Inspektorati të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive, kreu i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj kërkoi nga ky institucion që të reagojë më shpejt për rastet e konfliktit të interesit që denoncohen nga mediet.

Duke risjellë në vëmendje çështjen e ministres së Jashtme, Olta Xhaçka dhe bashkëshortit të saj që është shpallur investitor strategjik, Alibeaj u shpreh se edhe Inspektorati duhet të thotë fjalën e saj.

“ILDKPKI për të gjitha rastet e konfliktit të interesit të dala në media, do duhet të reagojë më shpejt. Një nga rastet e fundit është edhe ai i ministres se jashtme. ILDKPKI do duhet të hetojë dhe dalë me qëndrimin e saj. Ti krijohet mundësia ILDKPI që të hetojë pasuritë jashtë vendit”, tha Alibeaj.

Deputetët e PS nga ana tjetër theksuan se nuk mund të kërkohet që ky institucion të marrë rolin e SPAK-ut.

“Ju po bëni sikur është intimiduar institucioni. Ju flisni sikur ILDKPI të marrë rolin e SPAK-ut. Ajo që duhet të bëjmë është që të nxisim këtë institucion që të mos të jetë më i ndrojtur”, u shpreh Klotilda Bushka, kryetare e Komisionit të Ligjeve.

Komisioni i Ligjeve i rekomandoi Inspektorati të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive që të intensifikojë hetimet proaktive ndaj politikanëve dhe zyrtarëve të lartë që akuzohen për fshehje të pasurisë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Studenti serb që studion shqip: Nuk jam paragjykuar për gjuhën

Borivoje Llaziç, student nga Serbia që studion gjuhën shqipe thotë se nuk është paragjykuar që ka zgjedhur të studiojë gjuhën e në kombi me të...

Dita Botërore e Fotografisë, Tasho: Nuk mjafton të shkrepësh aparatin, duhet mendim

19 gushti është dita ndërkombëtare e fotografisë. Fotografi Roland Tasho tha për Euronews Albania se arti i fotove është masivizuar, por jo të gjithë...

Informacione se në Kosovë veprojnë grupe ilegale serbe, nisin hetimet

Policia e Kosovës ka informacione se në territorin e Kosovës veprojnë “grupe apo organizata ilegale” nga Serbia, ndërsa Prokuroria Speciale në Prishtinë është duke...

TË FUNDIT

Studenti serb që studion shqip: Nuk jam paragjykuar për gjuhën

Borivoje Llaziç, student nga Serbia që studion gjuhën shqipe thotë se nuk është paragjykuar që ka zgjedhur të studiojë gjuhën e në kombi me të...

Dita Botërore e Fotografisë, Tasho: Nuk mjafton të shkrepësh aparatin, duhet mendim

19 gushti është dita ndërkombëtare e fotografisë. Fotografi Roland Tasho tha për Euronews Albania se arti i fotove është masivizuar, por jo të gjithë...

Informacione se në Kosovë veprojnë grupe ilegale serbe, nisin hetimet

Policia e Kosovës ka informacione se në territorin e Kosovës veprojnë “grupe apo organizata ilegale” nga Serbia, ndërsa Prokuroria Speciale në Prishtinë është duke...

Humb jetën në një aksident në Greqi 54-vjeçari shqiptar

Një shtetas shqiptar ka humbur jetën në një aksident në qendër të Selanikut. Mediat greke raportojnë se 54-vjeçari, identiteti i të cilit nuk dihet, ka...

Manastirliu: 10 mijë turistë të huaj morën shërbim në qendrat shëndetësore

35 mijë pushues kanë marrë shërbime mjekësore në qendrat shëndetësore që në zonat turistike gjatë muajve të fundit. Shifra është publikuar nga ministrja Ministrja e...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?