Borrell: Kemi nevojë për Shqipërinë, bashkë më të fortë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell deklaroi në konferencën e Parë ndërqeveritare se  BE-ja ka nevojë për Shqipërinë, për të plotësuar të gjithë kuadrin e nevojshëm.

Ai theksoi se BE-ja dhe Shqipëria janë më të fortë së bashku.

“Qeveria shqiptare u shënjestra nga një sulm i madh kibernetik. Pamë një veprim për t’u përballur me këtë rrezik në të gjithë Ballkanin perëndimor me partnerët tanë, veçanërisht me ata që janë shumë afër nesh në çështjet e politikës së jashtme. Shqipëria ka qenë një zë moderues në një rajon të kompleksuar, duke ndihmuar edhe në dialogun Beograd Shqipërinë. Ka dhënë shembull për fqinjësinë e mirë, edhe ky rol do të jetë më i rëndësishëm teksa ju vazhdoni rrugën drejt anëtarësimit në BE. Ne kemi nevojë për Shqipërinë që të plotësojmë gjithë kuadrin e BE-së. Kemi nevojë për njëri tjetrin për të qenë më të fortë”, u shpreh ai gjatë fjalës së tij në Bruksel.

Këtë të martë në Bruksel u zhvillua Konferenca e parë Ndërqeveritare mes Shqipërisë dhe Bashkimit Evropian.

Hapja e negociatave do të thotë një proces teknik që do të nisë me kontrollin e plotë të administratës shtetërore shqiptare dhe të gjithë legjislacionit shqiptar që të përafrohet me legjislacionin e Bashkimit Europian.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Besart Xhaferri zgjidhet kreu i ri i FRPD-së

Kreu i ri i Forumit Rinor të Partisë Demokratike, është zgjedhur Besart Xhaferri. Pas Xhaferrit numrin më të lartë të votave e ka marrë Mariglend...

E mban 5 ditë të lidhur me zinxhirë, 38-vjeçarja përdhunohet nga partneri

Një 38-vjeçare në Greqi ka përjetuar tmerr për për pesë ditë të tëra në Nea Joni. Sipas mediave greke, partneri i saj 58-vjeçar e mbajti të...

Dështon eksperimenti kimik, 15 të plagosur shpërthimi i papritur në Spanjë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Spanjë, ku 15 persona kanë mbetur të plagosur pas shpërthimit të një fuqie me azot të lëngshëm,...

TË FUNDIT

Besart Xhaferri zgjidhet kreu i ri i FRPD-së

Kreu i ri i Forumit Rinor të Partisë Demokratike, është zgjedhur Besart Xhaferri. Pas Xhaferrit numrin më të lartë të votave e ka marrë Mariglend...

E mban 5 ditë të lidhur me zinxhirë, 38-vjeçarja përdhunohet nga partneri

Një 38-vjeçare në Greqi ka përjetuar tmerr për për pesë ditë të tëra në Nea Joni. Sipas mediave greke, partneri i saj 58-vjeçar e mbajti të...

Dështon eksperimenti kimik, 15 të plagosur shpërthimi i papritur në Spanjë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Spanjë, ku 15 persona kanë mbetur të plagosur pas shpërthimit të një fuqie me azot të lëngshëm,...

Yjet e rokut shesin repertorin/ Collins e grupi Genesis firmosin akordin 300 mln $

Këngëtari i njohur Phil Collins dhe shokët e grupit të tij Genesis shitën të drejtat e muzikës së tyre në kuadër të një marrëveshjeje...

Skandali në botën e shahut, Carlsen mposhtet nga një 19-vjeçar dhe e akuzon për hile

E kishte cilësuar si një përballje sa për statistikë, por Magnus Carlsen kampioni i botës në shah mbeti i shtangur nga një adoleshent 19-vjeçar. Hans...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?