Berisha tregoi emrin e I.M-së në dosjen e Sigurimit, përgjigjet Meta

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-presidenti dhe kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta është shprehur në lidhje me përfshirjen e tij si bashkëpunëtor i ish-Sigurimit të Shtetit, pasi kryedemokrati Sali Berisha deklaroi se personi me inciale I.M i përmendur në dosje, është Ilir Murati.

Në një deklaratë për mediat, Meta tha se Autoriteti i Dosjeve është konfirmuar si një institucion i manipulimit kriminal të dosjeve.

“Unë mund t’ju them që është një përgjegjësi e madhe e Autoritetit tashmë, të konfirmuar si i manipulimit kriminal të dosjeve, që po përmenden emra në publik, që po qarkullojnë emra në publik, të cilët dukur kanë qenë 19 vjeç dhe sot i kanë nga 20 vjet fëmijët e tyre. Autoriteti i Dosjeve është një institucion që jo vetëm duhet të zbatojë ligjin, por edhe duhet të kujdeset që të mos rilëndohen viktimat e asaj periudhe për shkak të Sigurimit të Shtetit”, theksoi ai.

Sipas Metës, është e provuar dhe e konfirmuar se nuk ka qenë bashkëpunëtor i ish-Sigurimit, teksa shtoi se Autoriteti i Dosjeve duhet të mbajë përgjegjësi ligjore.

“Autoriteti i Dosjeve e di shumë mirë që jo vetëm Ilir Rexhep Metaj nuk ka qenë bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit, sepse kjo është e provuar dhe e konfirmuar që nga viti 1996 në kohën e të madhërishmit Sali Berisha atëherë, por Autoriteti i Dosjeve e di shumë mirë se kush ka qenë bashkëpunëtori në rastin konkret, sepse ndodhet në dy dosje, të bashkëpunëtoprit dhe personit të ndjekur. Ata që kanë orkestruar këtë skenar, e dinë fare mirë se Ilir Meta nuk ka jetuar ndonjëherë në konvikt dhe nuk ka pasur mundësi që të spiunojë shokë konviktorë. Autoriteti i Dosjeve duhet të mbajë përgjegjësi ligjore dhe individuale personat e përfshirë”. nënvizoi Meta.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

26 viktima, traktori me rimorkio bie në një liqen në Indi

Një traktor bujqësor me një rimorkio plot me njerëz u përmbys dhe ra në një liqen në veri të Indisë, duke vrarë 26 persona,...

Të paktën 18 të plagosur nga shpërthimi i azotit të lëngshëm në Spanjë

Të paktën 18 persona u plagosën, njëri prej tyre në gjendje të rëndë, kur një kazan me azot të lëngshëm shpërtheu gjatë një mbledhjeje...

Një uragan shkatërrues gjunjëzoi pjesë të SHBA-së

Ian, një nga uraganet më të forta dhe më të këqija që ka goditur ndonjëherë SHBA-në, mori 54 jetë, me 47 vdekje të konfirmuara...

TË FUNDIT

26 viktima, traktori me rimorkio bie në një liqen në Indi

Një traktor bujqësor me një rimorkio plot me njerëz u përmbys dhe ra në një liqen në veri të Indisë, duke vrarë 26 persona,...

Të paktën 18 të plagosur nga shpërthimi i azotit të lëngshëm në Spanjë

Të paktën 18 persona u plagosën, njëri prej tyre në gjendje të rëndë, kur një kazan me azot të lëngshëm shpërtheu gjatë një mbledhjeje...

Një uragan shkatërrues gjunjëzoi pjesë të SHBA-së

Ian, një nga uraganet më të forta dhe më të këqija që ka goditur ndonjëherë SHBA-në, mori 54 jetë, me 47 vdekje të konfirmuara...

Ish-ambasadori Gashi shpjegon si funksionon Bosnje-Hercegovina: Ka 14 qeveri

Flamur Gashi, ish-ambasador në Bosnje dhe Hercegovinë tregoi në një intervistë për Euronews Albania se Bosnje Hercegovina përveçse një shtet në tërësi ka disa...

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?