Qeveria të përgjysmojë menjëherë taksën mbi naftën, thotë Berisha

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka kërkuar që qeveria të përgjysmojë menjëherë taksën mbi naftën, për t’i dhënë frymëmarrje ekonomisë.

Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Berisha u shpreh se me vlerën 1.1 euro, Shqipëria ka taksën mbi naftën e cila është më e larta në Evropë.

Sipas tij, në vend kanë hyrë rreth 250 mijë ton naftë kontrabandë.

“Partia Demokratikekërkon përgjysmimin e menjëhershëm të taksimit të naftës, i cili në Shqipëri, në vlerën 1.1 euro është më i larti në botë dhe është shndërruar në një faktor kryesor të çmimit stratosferik të kësaj lënde djegëse energjitike në Shqipëri.

Përgjysmimi i ngarkesës fiskale mbi litrin e naftës, ulja e saj nga 1.1 në 0.5 euro do të shoqërohej me një ulje korrespondeuse po kaq të rëndësishme të çmimt të naftës. Ata që mendojnë se arka do boshatiset, kjo nuk është e vërtetë. Mjafton që qeveria të ç’doganojë rreth 250 mijë ton naftë që kalojnë jashtë sistemit doganor në Shqipëri”, theksoi ai.

Çmimet e naftës kanë rënë në nivelet e tyre më të ulëta që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia. Në bursën e Londrës, një fuçi po shitet për pak se 95 dollarë, ndërsa në pikat e karburanteve 1 litër tregtohet për 220 lekë.

Më këto kuota në tregjet ndërkombëtare, në vendin tonë, nafta duhet të ulej për herë të parë pas 5 muajsh nën 200 lekë.

Kontrollin për çmimin e lëndëve djegëse e ka marrë qeveria, me një bord që nuk lejon rritjet abuzive, dhe sot është në fuqi çmimi i vendosur në 2 gusht.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

TË FUNDIT

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

Refuzon të shkojë në luftë, burri rus i vë flakën vetes

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në qytetin Ryazan në Moskë. Sipas mediave të huaja, një burrë me origjinë ruse i ka vënë flakën vetes...

Vllaznia humbet në Vlorë, ndeshja vuloset 2 -1 që në pjesën e parë

Flamurtari ka surprizuar në Vlorë teksa në ndeshjen e parë të 116 të finales së Kupës së Shqipërisë mposht 2 me 1 Vllazninë e...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?