Porti i Durrësit, Berisha: Rama dha 1.5 mln metër katror truall pa garë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka vijuar me akuzat në drejtim të kryeministrit Edi Rama, në lidhje me projektin për Portin e Durrësit, i cili sipas tij, është aferë korruptive.

Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Berisha u shpreh se Rama i ka dhënë kompanisë fituese pa garë, një truall prej 1.5 milion metër katror.

Sipas tij, kompania në fjalë është offshore dhe fitimet, Rama do t’i ndajë me ta në parajsat fiskale të mafies botërore.

“Jam sot këtu, për të denoncuar për të shumtën herë, aferën mafioze, korruptive të Edi Ramës me portin shekullor të shqiptarëve, Portin e Durrësit. Kjo aferë vjen në dhunim flagrant të të gjitha ligjeve të vendit. Edi Rama deklaron se i ka dhënë një kompanie, territorit pre 1,5 milion metër katror të Portit të Durrësit, për ndërtimin aty të Dubai City, të Dubait të vetë dhe jo të shqiptarëve. Dhënia pa garë, e 1,5 milion metër katror truall, kudo që të ndodhë, është një shkelje flagrante e ligjit dhe atyre ndërkombëtare.

Së dyti, kjo aferë, ose kjo mega skandal, është e tillë, meqë kompania është offshore, dhe kjo është endaluar me ligjet e vendit, kjo bëhet sepse Edi Rama dhe bashkëvjedhësit e tij, duan të fshehin fitimet e tyre përrallore nga kjo aferë, në parajsat fiskale të mafies botërore. Së treti, në këtë aferë u thotë shqiptarëve se Shqipëria fiton 300 milionë euro. Në një kohë kur vetëm trualli kushton jo më pak se 3 miliardë euro”, theksoi Berisha.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

TË FUNDIT

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

Refuzon të shkojë në luftë, burri rus i vë flakën vetes

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në qytetin Ryazan në Moskë. Sipas mediave të huaja, një burrë me origjinë ruse i ka vënë flakën vetes...

Vllaznia humbet në Vlorë, ndeshja vuloset 2 -1 që në pjesën e parë

Flamurtari ka surprizuar në Vlorë teksa në ndeshjen e parë të 116 të finales së Kupës së Shqipërisë mposht 2 me 1 Vllazninë e...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?