Hapja e dosjeve, aleatët e PD: Skenarë për të larguar eksponentë nga politika

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Hapja e dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit kërkuar nga Partia Socialiste dhe ajo Demokratike ka bërë jo pak skeptikë e aspak optimistë aleatët tradicional të PD-së.

“Le të hapen dosjet për këdo por jo për ish-të përndjekurit,” – tha Mediu.

“Është një ndër aktet më hipokrite që kam parë,” – deklaroi Idrizi.

“T’i hapim për ti mbyllur njëherë e mirë,” – tha Shehi.

“Nuk besoj se do të sjellë ndonjë gjë pozitive,” – u shpreh Duka.

Drejtuesit e partive të vogla opozitare si PR, PDIU, LZHK, PAA dhe PBDNJ edhe pse pranojnë për mikrofonin e Euronews Albania se është një nismë e vonuar, ngrenë pikëpyetje mbi skenarë që synojnë largimin e eksponentëve të caktuar nga skena politike.

“Nuk mund të bëhen ligjet për interesa politike të caktuara, unë mendoj që kush ka qenë ish bashkëpunëtor i sigurimit të shtetit nuk mund të mbajë funksione të larta,” – tha Mediu.

Ndërsa kreu i PBDNJ, Vangjel Dule, ngre një tjetër pyetje, për të cilën duket se e ka dhe përgjigjen

“Cili është garanti që ky proces do jetë ndryshe nga ai i 1996-s? Kemi një shpatë Demokleu që është Bashkimi Europian,” – tha ai.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Covid-19 në vend, asnjë viktimë dhe 47 raste të reja në 24 orët e fundit

Asnjë viktimë dhe 47 raste të reja me Covid-19, janë regjistruar në 24 orët e fundit në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë, bën me dije...

Sa paguhen mjekët në Gjermani?

Mjeku shqiptar, Rexhail Ramadani thotë se paga në Gjermani është shumë më e lartë sesa në Maqedoninë e Veriut, prej nga ku emigroi. Në një...

Çumani: Qendra e fëmijëve jetimë në Borsh po privatizohet. Thirrja për Ramën e SPAK

Drejtor i Përgjithshëm i Institutit Kombëtar të Integrimit të Jetimëve Shqiptarë, Ilir Çumani, shprehet se qendra e fëmijëve jetimë në Borsh po gllabërohet nga...

TË FUNDIT

Covid-19 në vend, asnjë viktimë dhe 47 raste të reja në 24 orët e fundit

Asnjë viktimë dhe 47 raste të reja me Covid-19, janë regjistruar në 24 orët e fundit në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë, bën me dije...

Sa paguhen mjekët në Gjermani?

Mjeku shqiptar, Rexhail Ramadani thotë se paga në Gjermani është shumë më e lartë sesa në Maqedoninë e Veriut, prej nga ku emigroi. Në një...

Çumani: Qendra e fëmijëve jetimë në Borsh po privatizohet. Thirrja për Ramën e SPAK

Drejtor i Përgjithshëm i Institutit Kombëtar të Integrimit të Jetimëve Shqiptarë, Ilir Çumani, shprehet se qendra e fëmijëve jetimë në Borsh po gllabërohet nga...

Nisma e BE-së, karikues universal për celularët dhe tabletat nga viti 2024

Me një shumicë dërrmuese prej 602 votash pro, përballë 13 kundër dhe 8 abstenim, Parlamenti Evropian miratoi rregulla të reja për një karikues universal...

Gazetari: Hakerat kryen sulmet kibernetike nga territori shqiptar

Gazetari Fatos Mahmutaj thotë se hakerat iranianë kryen sulmet kibernetike ndaj sistemeve digjitale dhe qeveritare, teksa ndodheshin në territorin shqiptar. Në një intervistë për Euronews...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?