Reshjet e dëborës shkaktojnë probleme në Korçë dhe Shkodër

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shqipëria prej natës së të shtunës është përfshirë nga një mot i ftohtë, ku nuk kanë munguar reshjet e shiut dhe të dëborës. Në zonat veriore reshjet e dëborës kanë shkaktuar probleme në akset rrugore, ndërsa shumë familje janë përballur me mungesën e energjisë elektrike për shkak të reshjeve, që janë shoqëruar edhe me stuhi.

Aktualisht në Korçë reshjet e dëborës vijojnë duke e bërë të vështirë qarkullimin e mjeteve në asket rrugore. Korrespondenti i Euronews Albania Xhensil Shkëmbi thekson se trashësia e dëborës në qytet është 5 centimetra, kurse në zonat malore ka arritur mbi 25.

“Kanë vazhduar reshjet e dëborës gjatë gjithë natës në qarkun juglindor të Korçës. Momentalisht reshjet e dëborës janë të intensitetit të ulët, ndërsa në zonat mbi 1000 metra mbi nivelin e detit janë shoqëruar me stuhi ere. Në Dardhë për më tepër se 40 minuta nuk kanë qenë të pastruara rrugët pasi asnjë borëpastruese nuk ishte aty për të bërë të mundur hapjen e tyre. Trashësia e borës në qytet është 5 centimetra, në zonat malore mbi 25 centimetra”, raporton gazetari.

Në qarkun e Shkodrës probleme janë regjistruar në zonat e thella malore. Korrespondenti Teodor Gjerga thekson se për shkak të motit të keq rreth 100 familje në Vermosh kanë mbetur pa energji elektrike, ndërsa rruga që të çon drejt Thethit turistik ëshë e bllokuar.

“Borëpastrueset kanë punuar dhe kanë bërë të mundur hapjen e akseve rrugore, ku më problematike paraqitet situata në akset e thella malore. Problematika ka pasur dhe në Vermosh, ku trashësia e dëborës i ka kaluar 20 centimetra që prej mbrëmjes së djeshme ka pasur mungesë të energjisë elektrike. Janë 100 familje, të cilat nuk kanë energji elektrike që me fillimin e dëborës. Problematika është edhe në rrugën që të çon në Theth, e cila është bllokuar”, thotë gazetari.

Lexoni gjithashtu: 

Moti në Shqipëri, çfarë parashikojnë meteorologët për këtë javë

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Eksperti: Shqiptarët në vështirësi ekonomike, nga muaji mars çmimet vetëm në rritje

Eksperti i ekonomisë, Klodian Muço thotë se shqiptarët ndodhen në vështirësi ekonomike. Në një intervistë për "Euronews Albania", Muço u shpreh se rritja e vazhdueshme...

Qindra hektarë të shkrumbuar nga zjarret në Shkodër, nis verifikimi i dëmeve

Nje banesë e djegur dhe qindra hektarë të shkrumbuar, është bilanci i deritanishëm i zjarreve që rrethuan Shkodrën gjatë ditës së djeshme. Flakët u favorizuan...

Gjendet i pajetë 50-vjeçari në Durrës

Një 50-vjeçar është gjetur pa shenja jete në lagjen nr. 17, në qytetin e Durrësit. Nga këqyrja paraprake nuk janë konstatuar shenja dhune, teksa dyshohet se...

TË FUNDIT

Eksperti: Shqiptarët në vështirësi ekonomike, nga muaji mars çmimet vetëm në rritje

Eksperti i ekonomisë, Klodian Muço thotë se shqiptarët ndodhen në vështirësi ekonomike. Në një intervistë për "Euronews Albania", Muço u shpreh se rritja e vazhdueshme...

Qindra hektarë të shkrumbuar nga zjarret në Shkodër, nis verifikimi i dëmeve

Nje banesë e djegur dhe qindra hektarë të shkrumbuar, është bilanci i deritanishëm i zjarreve që rrethuan Shkodrën gjatë ditës së djeshme. Flakët u favorizuan...

Gjendet i pajetë 50-vjeçari në Durrës

Një 50-vjeçar është gjetur pa shenja jete në lagjen nr. 17, në qytetin e Durrësit. Nga këqyrja paraprake nuk janë konstatuar shenja dhune, teksa dyshohet se...

Shkëputja nga gazi rus, BE-ja nis planin për të reduktuar varësinë nga Moska

27 anëtarët e Bashkimit Evropian janë në hapat fillestare  të marrëveshjes  për të ulur përdorimin e gazit natyror me 15 për qind. Ata kanë...

Të paktën 8 viktima nga përmbytjet në Korenë e Jugut

Të paktën tetë njerëz kanë vdekur dhe 14 të tjerë janë lënduar, si pasojë e përmbytjeve në kryeqytetin e Koresë së Jugut, Seul. Autoritetet vendase...


Sondazh