Gjysma e grave në Shqipëri janë dhunuar të paktën një herë në jetë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një anketë e Institutit të Statistikave thotë se rreth 53% e grave janë dhunuar të paktën një herë në jetë.

Studimi tregon të dhëna alarmante sipas të cilave një pjesë e shoqërisë e pranon dhunën brenda familjes. Specifikisht, 46.5% e personave të pyetur besojnë se gratë duhet ta durojnë dhunën e ushtruar për ta mbajtur familjen të bashkuar.

Nga ana tjetër 27.5% besojnë se kur një grua dhunohet nga bashkëshorti është edhe për faj të saj, madje të dhënat tregojnë se 27.6% e personave mendojnë se është turp nëse një grua flet për këtë problem me dikë jashtë familjes së saj.

Grafik ilustrues, Euronews Albania.

Dhuna e ushtruar ndaj grave në shumë raste vjen edhe kur ato refuzojnë të kryejnë mardhënie seksuale me bashkëshortet, kështu pohojnë 11.4% e të anketuarve.

Por shifra është e lartë sa i takon grave që e kanë përjtuar dhunë në jetën e tyre, kështu kanë pranuar të paktën 52.9% e grave të intervistuara, dhe 36.6% pohojnë se po e përjetojnë aktualisht atë.

Grafik ilustrues, Euronews Albania.

Studimi tregon se sjelljet kontrolluese, dhuna psikologjike, dhuna ekonomike dhe dhuna seksuale ndaj partneres janë shfaqur gjatë tre viteve të para të martesës, madje në studim vihet re, se numri më i lartë i partnerëve dhunues janë në radhët e personave me arsim të mesëm dhe të ulët.

Viti i kaluar tregoi se dhuna në familje u rrit, sidomos gjatë periudhës së pandemisë, ndërsa 13% e krimeve në 2020 ndodhen në familje.

LEXONI GJITHASHTU:


 

Etiketimet

Elon Musk i rikthehet marrëveshjes për blerjen e Twitter

Miliarderi Elon Musk ka ndryshuar sërish mendjen rreth blerjes së Twitterit, dhe tani ka deklaruar se është i gatshëm të vazhdojë me procedurat për...

Zjarr në një magazinë bujqësore në Korçë

Një magazinë me produkte bujqësore në Petrushë, Korçë ka marrë flakë. 2 zjarrfikëse të Pogradecit dhe 1 e Maliqit kanë shkuar menjëherë në vendngjarje për...

Koreja e Jugut dhe SHBA lëshojnë raketa në përgjigje të Koresë së Veriut

Ushtria e Koresë së Jugut ka kërkuar falje pasi një lëshim i dështuar i raketës gjatë një stërvitjeje të përbashkët me Shtetet e Bashkuara...

TË FUNDIT

Elon Musk i rikthehet marrëveshjes për blerjen e Twitter

Miliarderi Elon Musk ka ndryshuar sërish mendjen rreth blerjes së Twitterit, dhe tani ka deklaruar se është i gatshëm të vazhdojë me procedurat për...

Zjarr në një magazinë bujqësore në Korçë

Një magazinë me produkte bujqësore në Petrushë, Korçë ka marrë flakë. 2 zjarrfikëse të Pogradecit dhe 1 e Maliqit kanë shkuar menjëherë në vendngjarje për...

Koreja e Jugut dhe SHBA lëshojnë raketa në përgjigje të Koresë së Veriut

Ushtria e Koresë së Jugut ka kërkuar falje pasi një lëshim i dështuar i raketës gjatë një stërvitjeje të përbashkët me Shtetet e Bashkuara...

Angelina Jolie akuzon Brad Pitt për abuzim në avionin privat

Angelina Jolie ka paraqitur dokumente gjyqësore duke akuzuar ish-bashkëshortin Brad Pitt se e kishte sulmuar atë dhe fëmijët e tyre në gjendje te dehur...

Raportet ruso-serbe do dobësohen pas fitores së Perëndimit e Ukrainës, thotë Kamberi

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi thotë se raportet mes Serbisë dhe Rusisë, do dobësohen pasi Perëndimi është i bashkuar dhe Ukraina...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?