Qytetarët të mëdyshur për strehimin e afganëve në QS

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Afganët do të qëndrojnë përkohësisht në “Qytetin Studenti”, pasi më 1 tetor konviktet do të jenë vetëm për studentët.

 “Kjo është një vendqëndrim i tyre provizor dhe ne gjykojmë që do jetë 2-3 javë, derisa kapacitetet akomoduese që do jenë në hotele apo në struktura të tjera të jenë të lira për t’i mikpritur. Kështu që ne gjykojmë që më datën 1 tetor kur të fillojë viti i ri akademik “Qyteti Studenti” do jetë tërësisht i dedikuar vetëm për studentët”, tha Anisa Ruseti, nënkryetare e Bashkisë së Tiranës.

Nga 22 godina të ndodhura në “Qytetin Studenti” me një kapacitet 5000 shtretër, 7 prej tyre me kapacitet 1200 shtretër janë nën dispozicion të zyrtarëve afganë. Aktualisht në konvikte ka 930 studentë.

Por me ardhjen e tyre qytetarët që banojnë pranë këtyre ambienteve thonë se do i kushtëzojnë daljet me fëmijët në këtë zonë për shkak të frikës. Të pasigurt po ndiehem edhe një pjesë e studentëve.

“Të sjellësh 200 afganë këtu mes studentëve nuk më duket e drejtë. Do ndalojmë ato lëvizjet që kishim pasdite, shëtitjet në ajër të pastër, se janë njerëz që nuk i njohim, ne ngurojmë nga njerëzit që nuk i njohim, janë fe tjetër, kanë tradita të tjera”, tha një qytetare. 

Megjithatë për një pjesë tjetër  të qytetarëve ardhja e afganëve në qytet student nuk është shqetësuese.

“Njësoj si ne janë, duan ndihmë dhe mendoj se është detyra njerëzore t’i ndihmojmë”, shprehen ata. 

Për të siguruar mbarëvajtjen e afganëve por edhe komunitetit përreth, në godinat ku do qëndrojnë emigrantët mësohet se do të ketë prezencë të shtuar të forcave policore.

LEXONI GJITHASHTU:


 

Etiketimet

Drejtori i Pfizer infektohet COVID-19 

Drejtori i Përgjithshëm i Pfizer, Albert Burla, ka njoftuar sot se është pozitiv me COVID-19 dhe se ka simptoma shumë të lehta, raporton Reuters. Burla,...

Qytetarët ndezin qirinj për viktimat e tragjedisë në Mal të Zi

Cetinjasit sonte kanë nderuar bashkëqytetarët e tyre të vdekur në ngjarjen tragjike të 12 gushtit, duke ndezur qirinj në nderim të viktimave. Qytetarët kanë filluar...

29-vjeçarja përplas me makinë 3 persona, 5 ngjarjet kryesore

Aksident në Tiranë, 3 të lënduar Një aksident me tre të lënduar është shënuar të hënën në mbrëmje në Tiranë. Burime për Euronews Albania konfirmojnë...

TË FUNDIT

Drejtori i Pfizer infektohet COVID-19 

Drejtori i Përgjithshëm i Pfizer, Albert Burla, ka njoftuar sot se është pozitiv me COVID-19 dhe se ka simptoma shumë të lehta, raporton Reuters. Burla,...

Qytetarët ndezin qirinj për viktimat e tragjedisë në Mal të Zi

Cetinjasit sonte kanë nderuar bashkëqytetarët e tyre të vdekur në ngjarjen tragjike të 12 gushtit, duke ndezur qirinj në nderim të viktimave. Qytetarët kanë filluar...

29-vjeçarja përplas me makinë 3 persona, 5 ngjarjet kryesore

Aksident në Tiranë, 3 të lënduar Një aksident me tre të lënduar është shënuar të hënën në mbrëmje në Tiranë. Burime për Euronews Albania konfirmojnë...

Grabitet shtëpia e Mariah Carey-t

Një incident fatkeq i ka ndodhur këngëtares Mariah Carey ndërsa ishte me pushime. “Page Six” raporton se në korrik, ndërsa Carey ishte me pushime në...

‘Mashtrim kripto’, tre persona dëmtojnë thesarin francez

Autoritetet izraelite njoftuan sot se kanë arrestuar tre persona si pjesë e një hetimi për një mashtrim në shkallë të gjerë të kriptove që...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?