Qytetarët të mëdyshur për strehimin e afganëve në QS

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Afganët do të qëndrojnë përkohësisht në “Qytetin Studenti”, pasi më 1 tetor konviktet do të jenë vetëm për studentët.

 “Kjo është një vendqëndrim i tyre provizor dhe ne gjykojmë që do jetë 2-3 javë, derisa kapacitetet akomoduese që do jenë në hotele apo në struktura të tjera të jenë të lira për t’i mikpritur. Kështu që ne gjykojmë që më datën 1 tetor kur të fillojë viti i ri akademik “Qyteti Studenti” do jetë tërësisht i dedikuar vetëm për studentët”, tha Anisa Ruseti, nënkryetare e Bashkisë së Tiranës.

Nga 22 godina të ndodhura në “Qytetin Studenti” me një kapacitet 5000 shtretër, 7 prej tyre me kapacitet 1200 shtretër janë nën dispozicion të zyrtarëve afganë. Aktualisht në konvikte ka 930 studentë.

Por me ardhjen e tyre qytetarët që banojnë pranë këtyre ambienteve thonë se do i kushtëzojnë daljet me fëmijët në këtë zonë për shkak të frikës. Të pasigurt po ndiehem edhe një pjesë e studentëve.

“Të sjellësh 200 afganë këtu mes studentëve nuk më duket e drejtë. Do ndalojmë ato lëvizjet që kishim pasdite, shëtitjet në ajër të pastër, se janë njerëz që nuk i njohim, ne ngurojmë nga njerëzit që nuk i njohim, janë fe tjetër, kanë tradita të tjera”, tha një qytetare. 

Megjithatë për një pjesë tjetër  të qytetarëve ardhja e afganëve në qytet student nuk është shqetësuese.

“Njësoj si ne janë, duan ndihmë dhe mendoj se është detyra njerëzore t’i ndihmojmë”, shprehen ata. 

Për të siguruar mbarëvajtjen e afganëve por edhe komunitetit përreth, në godinat ku do qëndrojnë emigrantët mësohet se do të ketë prezencë të shtuar të forcave policore.

LEXONI GJITHASHTU:


Etiketimet

VIDEO | Brenda furgonit me protestues nga Shkodra, s’mungojnë akuzat për Bashën

Demokratët e Shkodrës janë nisur nga qyteti verior në drejtim të Tiranës, për t'iu bashkuar protestës që do të zhvillohet në orën 19:00, në...

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

TË FUNDIT

VIDEO | Brenda furgonit me protestues nga Shkodra, s’mungojnë akuzat për Bashën

Demokratët e Shkodrës janë nisur nga qyteti verior në drejtim të Tiranës, për t'iu bashkuar protestës që do të zhvillohet në orën 19:00, në...

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...