Gjatë mesnatës priten të mbërrijnë dy avionë të tjerë me emigrantë afganë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Pas ardhjes së kontingjentit të parë më 121 afganë, mesantën e sotme priten të mbërrijnë edhe dy fluturime të reja në aeroportin “Nënë Tereza” në Tiranë.

Avioni i parë nga Kabuli pritet të mbërrijë pak para mesnatës dhe menjëherë pas tij edhe avioni i dytë.

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, e cila është në krye të Task-Forcës së ngritur nga qeveria do t’i presë emigrantët afganë, të cilët u detyruan të iknin nga vendi i tyre pasi talebanët morën kontrollin e Kabulit.

Afganët e parë u strehuan në struktura hoteliere në Golem të Durrësit. Ata u vizituan pasditen e sotme aga kryeministri i vendit, Edi Rama. Ai deklaroi ditë më parë në një intervistë për CNN se Shqipëria do të strehojë rreth 4000 afganë.

Krahas Shqipërisë, Kosova dhe Maqedonia e Veriut janë dy shtete të tjera në Ballkanin Perendimor që kanë treguar gatishmëri për të strehuar qytetarë afganë.

LEXONI GJITHASHTU:


Etiketimet

Rikthehen në detyrë prokurorët e SPAK, Elvin Gokaj dhe Alfred Shehu

Gjykata e Lartë ka rrëzuar vendimin e shkallës së Apelit në Gjykatës Administrative që pezullonte nga detyra dy prokurorët e SPAK, Elvin Gogaj e...

Lavrov nuk do të takohet me Blinken në Samitin e G20-ës

Nuk është planifikuar një takim mes ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov dhe sekretarit amerikan të shtetit Antony Blinken në Samitin e G20-ës në...

Maqedonia e Veriut nuk duhet ta refuzojë propozimin francez, thotë Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se Maqedonia e Veriut duhet ta marrë parasysh dhe mos ta refuzojë propozimin francez, për zgjidhjen e kontestit...

TË FUNDIT

Rikthehen në detyrë prokurorët e SPAK, Elvin Gokaj dhe Alfred Shehu

Gjykata e Lartë ka rrëzuar vendimin e shkallës së Apelit në Gjykatës Administrative që pezullonte nga detyra dy prokurorët e SPAK, Elvin Gogaj e...

Lavrov nuk do të takohet me Blinken në Samitin e G20-ës

Nuk është planifikuar një takim mes ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov dhe sekretarit amerikan të shtetit Antony Blinken në Samitin e G20-ës në...

Maqedonia e Veriut nuk duhet ta refuzojë propozimin francez, thotë Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se Maqedonia e Veriut duhet ta marrë parasysh dhe mos ta refuzojë propozimin francez, për zgjidhjen e kontestit...

“Berisha specialist i dhunës”, deputetët e PS komentojnë protestën e opozitës

3 deputetë të Partisë Socialiste kanë komentuar për Euronews Albania protestën e sotme të opozitës. Petro Koçi është shprehur se Sali Berisha është specialist...

Ukraina i kërkon llogari Turqisë për anijen ruse

Ministria e Jashtme ukrainase tha të enjten se anija ruse e ngarkuar me grurë ukrainas është lejuar që të largohet nga porti turk, Karasu. Ukraina...