Zemra vret më shumë se COVID, çdo ditë mesatarisht 3 vdekje nga virusi, 40 nga sëmundjet e zemrës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Prej më shumë se një viti, apeli dhe vëmendja e ekspertëve të shëndetësisë apo medias është fokusuar tek COVID-19. Mesatarisht 3 persona në ditë humbën jetën prej virusit në Shqipëri në vitin 2020, por sëmundjet e zemrës çdo ditë i morën jetën mesatarisht 40 personave.

Kadri Male prej 10 vitesh vuan nga sëmundje kronike të zemrës. Ndryshe nga periudha para pandemisë, tashmë ai kryen konsulta tek mjeku çdo 2 muaj.

“Tani me këtë kohën e virusit, shkoj te mjeku pothuajse çdo dy muaj. Më përpara bëja kontrolle çdo tre- katër muaj”, thotë ai.

Personat me sëmundje shoqëruese, për t’u mbrojtur nga COVID-19, janë detyruar të shmangin çdo kontakt të afërt

“I preva kontaktet me njerëzit. Nuk mund të dal dot siç dalin njerëzit e tjerë, se e di që nëse kam kontakte shumë, mund ta marr dhe COVID”, tregon Kadri Male.

Fatmirësisht 60-vjeçari nuk është prekur nga COVID-19. Por mjekja Daniela Teferici thotë se kujdesi i këtyre pacientëve duhet të jetë i lartë, pasi COVID-19 dëmton muskulin e zemrës.

“Këto mund të jenë pas një muaji, dy muaj nga kalimi i infeksionit viral. Një ngushtim i enëve të gjakut që ka qenë aty në heshtje, virusi ka çuar në çarje të kësaj pllake dhe për pasojë infarktin akut të miokardit”, shpjegon mjekja.

Sipas mjekes, mungesa e kontrolleve ka shtuar rastet fatale. Krahasuar me vitin 2019, në vitin 2020 vdekshmëria prej sëmundjeve kardiovaskulare është rritur me 23%.

“Muaj më parë, kur u mbyllëm dhe njerëzit kishin frikë të vinin në spitale, kishte fatalitete, vinin të diagnostikuar shumë vonë, pati goxha fatalitete”, thotë mjekja.

Një jetë e shëndetshme, një kontroll periodik, dhe aktivitetet fizik i rregullt minimumi 30 minuta në ditë zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.

 

 


 

Etiketimet

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

TË FUNDIT

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

Refuzon të shkojë në luftë, burri rus i vë flakën vetes

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në qytetin Ryazan në Moskë. Sipas mediave të huaja, një burrë me origjinë ruse i ka vënë flakën vetes...

Vllaznia humbet në Vlorë, ndeshja vuloset 2 -1 që në pjesën e parë

Flamurtari ka surprizuar në Vlorë teksa në ndeshjen e parë të 116 të finales së Kupës së Shqipërisë mposht 2 me 1 Vllazninë e...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?