“Konaku i Rrajcës” aktiviteti që ruan trashëgiminë folklorike të zonës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Me qëllim ruajtjen e traditave dhe kulturës të zonës, si dhe përcjelljen te brezat e rinj një grup artistësh nga Rrajca kanë organizuar “Konakun e Rrajcës”.

Një aktivitet folklorik, ku ata këngët, vallet dhe meloditë instrumentale që i përkasin zonës së Rrajcës.

Sipas Destan Myftarin “Konaku i Rrajcës” bëhet për herë të parë këtë vit por me synimin për tu kthyer në një traditë.

Mjeshtri i valleve dyshe të burrave Destan Karaj shprehet se ky është një takim brezash, pasi synimi është që të rinjtë ti mësojnë dhe mos i harrojnë ato.

Rrajca është e njohur për vallen e famshme të Rrajcës e cila kërcehet gjerësisht në të gjithë Shqipërinë.

Krahas saj “Konaku” ka pasqyruar edhe mënyrën se si rrajcarët presin mikun dhe se si ata festojnë bashkë me ta.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Akuzat për manipulim në luftën për FSHF

Zgjedhjet për kreun e FSHF-së po shoqërohen me akuza për manipulim dhe ndërhyrje të politikës. Cila është rruga deri në asamblenë zgjedhore të 2...

Ambasadorja e SHBA takim me kreun e Gjykatës së Lartë

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim ka zhvilluar këtë të premte një takim me kreun e Gjykatës së Lartë, Sokol Sadushi. Ambasadorja thotë se...

Putin: Po studiojmë përgjigjen e SHBA për Ukrainën

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin akuzon SHBA dhe NATO se po injoron kërkesat kryesore të Rusisë për sigurinë. Këtë koment që është i pari për...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER