Kërkohen zanatçinj, bizneset ankohen për mungesë të punëtorëve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Zanatet janë drejt harresës. Të rinjtë preferojnë ato profesione që u sjellin të ardhura më të mëdha.

Gentjan Margjini ka një kompani mobilimi. Ai tregon se nuk arrin dot të gjejë përpunues druri, tapicier e deri tek një punëtor i thjeshtë.

“Kemi rreth një vit e gjysmë që ne si biznes po kërkojmë të rinj, me eksperiencë dhe pa eksperiencë, deri në moshën 35-40 vjeç. Ne kërkojmë punëtorë, duke filluar që nga punëtor të thjeshtë, nuk është e thënë të ketë një shkollë. Deri tani nuk ka ardhur asnjë të trokasë që të kërkojë punë. Më duhen të paktën 10 persona dhe trendi është që do më duhen edhe më shumë dhe të tjerë sepse kërkesa rritet”, shprehet Margjini.

Një pjesë e punonjësve janë larguar jashtë vendit dhe ai nuk ka mundur t’i zëvendësojë.

Nëse bëjmë një kërkim në faqen e Agjencisë Kombëtare të Punësimit do të shohim se edhe aty, në sektorë të ndryshëm kërkohen zanatçinj.

Tek të gjitha ato biznese që kanë shpallur kërkesat për punë, vihet re se nga 2044 oferta punësimi në 65 qytete të Shqipërisë, industria nxjerrëse dhe përpunuese si punonjës guri, saldatorë etj., kanë numrin më të lartë të ofertave të punës.

“Disa kompani kanë filluar të marrin nga shtete të ndryshme të Lindjes së Mesme dhe ne nuk dimë si t’i marrim që t’i gjejmë. Nëse vazhdon kjo situatë, jemi të detyruar të shkojmë tek të huajt”, thotë Gentjan Margjini.

1 COMMENT

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...