Shkodra njeh rritje në turizëm, ‘Rozafa’ më e vizituara

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Shkodra pati rritje të numrit të vizitorëve vitin e shkuar.

Përgjegjësi i Sektorit të Parqeve Arkeologjike Helidon Sokoli, pohon se 2021 kishte afro 70% më shumë turistë se në 2020.

“Kalaja e Shkodrës e mbylli vitin 2021 me rreth 52 mijë vizitorë”, tregon Sokoli.

Kjo rritje pozitive vjen pasi shumë agjenci të huaja, sidomos ato nga Mali i Zi e kanë futur Shkodrën në paketat e tyre.

“Shkodra është futur në turet e tyre gjysmë ditore dhe kryesisht janë turistë nga vende të evropës qendrore”, tregon Helidon Sokoli.

Viti 2022 do të jetë i rëndësishëm për zonën muzeale të qytetit e cila pritet të përfshihet nga  nisma e re e rijetëzimit.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...