Banorët përplasen me policinë te ‘5 Maji’, Veliaj: Do të ndërtojmë lagje të re

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Inspektorati i Mbrojtjes së Territorit ka shembur rreth 10 nga 400 banesat që duhet të rrënohet për të ndërtuar lagje e re të ‘5 Majit’.

Në të do të strehohen familjet e prekura nga tërmeti i 26 nëntorit por dhe banorët e zonës, me shtëpi të legalizuara ose në proces.

Po të mërkurën në mëngjes pati përplasje mes disa prej tyre dhe policisë.

Të pakënaqur nga marrëveshja me bashkinë, për strehim pas shembjes së banesave, ata kanë refuzuar ta firmosin dhe të zhvendosen.

Konfrontimi ishte më i fortë në familjen Mziu, e cila e paqartë nga oferta për strehim ka paditur bashkinë së bashku me fqinjët.

Djali i familjes u lidh me pranga në ccati dhe u largua prej aty nga policia. Shtëpia u shemb për disa minuta.

Kryebashkiaku Veliaj, tha se aksioni do të vazhdojë dhe lagjja e re do të përfundojë, pavarësisht kërcënimeve të disa subjekteve të OFL-së që sipas tij ishin mes protestuesve.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...