Me rritjen e infektimeve pediatria i afrohet limitit të kapaciteteve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Në pediatri dhe në qendrat shëndetësore ditëve të fundit ka pasur një fluks të shtuar të fëmijëve të sëmurë. Mjekët thonë se shumica e tyre rezultojnë të prekur nga coronavirusi.

Fluks prindërish që presin të vizitojnë fëmijët si ne pediatri ashtu edhe në qendrat shëndetësore.

Euronews Albania ishte në qendrën shëndetësore numër 8 në Tiranë, e cila së bashku me qendrat numër 6,7 dhe 10, funksionon për 24 orë shërbimi i urgjencës pediatrike.

Çdo ditë në këtë qendër paraqiten rreth 180 pacientë që dyshojnë të jenë prekur me covid dhe I nënshtrohen testimit.

Sipas mjekes Blerta Berberi pjesa më e madhe e testuarve me COVID-19 janë fëmijë.

“Gjatë këtyre ditëve kemi pasur një fluks shumë të madh të pacientëve që janë paraqitur për të marrë ndihmë mjekësore. Ky fluks ka qenë i njëjtë si për moshat e rritura ashtu dhe për moshën pediatrike, veçanërisht për atë pediatrike”, thotë ajo.

Pavarësisht se fluksi është shpërndarë edhe në qendrat shëndetësore, përveç urgjencës pediatrike, sërish prindërve u duhet të presin në radhe për disa orë.

“E sollëm për temperaturë, ftohje. E kanë marrë mjekët në vëzhgim”, thotë një prind.

Mjekja Berberi thotë se varianti mbizotërues është Omicroni.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...