Dikur me 12 kisha dhe 5 ura, trashëgimia e fshatit Niçë drejt zhdukjes

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dikur në fshatin Niçë ishin 12 kisha dhe 5 ura, pjesë e trashëgimisë kulturore dhe historike të zonës.

Sot në këtë fshat ndodhet vetëm 1 kisha dhe 1 urë, të cilat janë drejt zhdukjes.

Në kishën mbi 300-vjeçare janë dëmtuar ikonografitë origjinale të saj, të cilat i përkasin viteve 1700. Kjo si pasojë e depërtimit të ujit në çati.

Sipas kujdestarit të saj dhe banorëve, ajo është restauruar disa herë me paratë e banorëve të zonës, por sot ka nevojë për ndërhyrje të specializuar.

Edhe ura mbi-320 vjeçare, e vetmja e mbetur nga 5 të tilla dhe e ndërtuar me qemer po bie dita-ditës. Erozioni dhe faktorët  natyrorë kamë rrëzuar një pjesë të saj dhe në rast se nuk ndërhyhet shpejt ajo nuk do të ekzistojë më.

Dikur Niça ka pasur 3000 shtëpi dhe 15 mijë banorë. Sot është vetëm me 15 familje dhe zhdukja e kishës apo urës do të zhdukte përgjithmonë historinë dhe kulturën e kësaj zone të banuar kryesisht nga vllehët.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

26 viktima, traktori me rimorkio bie në një liqen në Indi

Një traktor bujqësor me një rimorkio plot me njerëz u përmbys dhe ra në një liqen në veri të Indisë, duke vrarë 26 persona,...

Të paktën 18 të plagosur nga shpërthimi i azotit të lëngshëm në Spanjë

Të paktën 18 persona u plagosën, njëri prej tyre në gjendje të rëndë, kur një kazan me azot të lëngshëm shpërtheu gjatë një mbledhjeje...

Një uragan shkatërrues gjunjëzoi pjesë të SHBA-së

Ian, një nga uraganet më të forta dhe më të këqija që ka goditur ndonjëherë SHBA-në, mori 54 jetë, me 47 vdekje të konfirmuara...

TË FUNDIT

26 viktima, traktori me rimorkio bie në një liqen në Indi

Një traktor bujqësor me një rimorkio plot me njerëz u përmbys dhe ra në një liqen në veri të Indisë, duke vrarë 26 persona,...

Të paktën 18 të plagosur nga shpërthimi i azotit të lëngshëm në Spanjë

Të paktën 18 persona u plagosën, njëri prej tyre në gjendje të rëndë, kur një kazan me azot të lëngshëm shpërtheu gjatë një mbledhjeje...

Një uragan shkatërrues gjunjëzoi pjesë të SHBA-së

Ian, një nga uraganet më të forta dhe më të këqija që ka goditur ndonjëherë SHBA-në, mori 54 jetë, me 47 vdekje të konfirmuara...

Ish-ambasadori Gashi shpjegon si funksionon Bosnje-Hercegovina: Ka 14 qeveri

Flamur Gashi, ish-ambasador në Bosnje dhe Hercegovinë tregoi në një intervistë për Euronews Albania se Bosnje Hercegovina përveçse një shtet në tërësi ka disa...

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?