Hiqen provimet për 7 lëndë praktike, MAS: Nxënësit do vlerësohen me detyra

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në vitin e ardhshëm shkollor do hiqen provimet më shkrim në lëndët Teknologji informacioni, Aftësim teknologjik, Edukim fizik, Art pamor, Muzikë, Kërcim dhe Teatër.

Ministria e Arsimit ka vendosur që për këto lëndë praktike vlerësimi përfundimtar i nxënësve në sistemin parauniversitar të bëhet vetëm përmes detyrave përmbledhëse.

“Kjo është bërë në funksion të lehtësimit të nxënësve për të mos qenë i ngarkuar me teste në të gjitha lëndët”, thotë specialistja e arsimit në ASCAP, Evis Mastori.

Foto: Euronews Albania

Në skemën e vlerësimit të ri të nxënësve janë parashikuar edhe lehtësira për mësuesit, pasi është vënë re se kanë pasur mbingarkesë.

“Ka pasur edhe një lloj ngurtësie në mënyrën sesi aplikohet vlerësimi i nxënësve. Balanca e volumit të punës binte te mësuesi”, thotë Gert Janaqi drejtori i Agjencisë së Sigurimit të Cilësisë së Arsimit Parauniversitar.

Fletorja personale e mësuesit ku mbahen shënimet për ecurinë e çdo nxënësit nuk do jetë më objekt monitorimi, por bazuar të këto shënime dhe notat në regjistër do nxirret nota e vlerësimit të vazhduar për secilin nxënës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Kina po përgatitet të na pushtojë, paralajmëron ministri i Jashtëm i Tajvanit

Ministri i Jashtëm i Tajvanit, Joseph Wu deklaroi se Kina po përdor stërvitjet ushtarake që nisi në shenjë proteste kundër vizitës së kryetares së...

FBI ‘zbarkon’ në Tiranë për sulmin kibernetik

Një grup i FBI është dislokuar në Tiranë për të mbështetur hetimin mbi sulmin kibernetik që goditi institucionet e vendit disa javë më parë. Lajmi...

Kosova duhet të japë mesazhe pozitive, Hoti kundër Kurtit

Ish-kryeministri Avdullah Hoti nga Lidhja Demokratike e Kosovës ka reaguar ndaj komenteve të kryeministrit Albin Kurti për luftë, duke thënë se zgjidhja e problemeve...

TË FUNDIT

Kina po përgatitet të na pushtojë, paralajmëron ministri i Jashtëm i Tajvanit

Ministri i Jashtëm i Tajvanit, Joseph Wu deklaroi se Kina po përdor stërvitjet ushtarake që nisi në shenjë proteste kundër vizitës së kryetares së...

FBI ‘zbarkon’ në Tiranë për sulmin kibernetik

Një grup i FBI është dislokuar në Tiranë për të mbështetur hetimin mbi sulmin kibernetik që goditi institucionet e vendit disa javë më parë. Lajmi...

Kosova duhet të japë mesazhe pozitive, Hoti kundër Kurtit

Ish-kryeministri Avdullah Hoti nga Lidhja Demokratike e Kosovës ka reaguar ndaj komenteve të kryeministrit Albin Kurti për luftë, duke thënë se zgjidhja e problemeve...

Sherri mes fqinjëve që çoi në vrasjen e 60-vjeçarit në Maliq

Nesti Sotir, 60 vjeç u vra me thikë mbrëmjen e së hënës në Maliq. Gazetari i Euronews Albania në Korçë, Xhensil Shkëmbi raportoi se autori...

Jo takimit Putin-Zelensky, Kremlini refuzon propozimin e Erdogan

Nuk ekzistojnë ende kushtet për një takim mes presidentit rus Vladimir Putin dhe atij ukrainas, Volodymyr Zelensky. Kështu ka deklaruar zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov,...


Sondazh