Klasat e para anglishtfolëse, si u përshtatën nxënësit gjatë një viti

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ajla dhe Arti janë në klasën e parë dhe dinë të komunikojnë lehtësisht në gjuhën angleze.

Këtë vit shkollor nxënësit e klasave të para mësuan jo vetëm shkronjat shqipe, por edhe ato angleze.

Për mësuesen e gjuhës së huaj nxënësit janë përshtatur me këtë gjuhë, por fillimisht kishin vështirësi në të shkruarin e fjalëve.

“Gjuha angleze ka një të shkruar ndryshe dhe shqiptim ndryshe, ky ishte problemi që hasëm. Lexohej siç ishte e shkruar atje. Pjesa e shkrimit donte pak punë”, tregon Ilirjana Loca, mësuese anglishteje.

“Më pëlqen kur flas anglisht se flitet pak më lehtë. Për ta lexuar pak më shumë vështirë”, thotë një nxënës.

Një orë mësimi anglisht fokusohet në lojëra dhe fjalë të thjeshta, kështu nxënësit e kanë më të lehtë ta memorizojnë gjuhën.

“Lënda fokusohet tek dëgjimi, dialogu, figurat, përrallat, është i lehtë për moshën e fëmijëve. Ne i mësojmë fëmijëve fjalët, nuk i mëson gramatikë, por merret me copëza fjalësh”, shpjegon mësuesja.

Ky vit shkollor ka rreth 30 mijë nxënës në klasat e para.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Më shumë se 500 protestues nga Vlora drejt Tiranës për protestën

Më shumë se 500 protestues nga Vlora janë nisur drejt Tiranës për të marrë pjesë në protestën e opozitës që pritet të nisë sot...

‘Se çfarë bëj unë, e di unë”, Tabaku përplaset me Spiropalin

Ministrja e Shtetit Elisa Spiropali ka debatuar ditën e sotme në Kuvend me deputeten demokrate Jorida Tabaku. Në një kohë që po flitej për miratimin e...

Kosova me dozë të katërt të vaksinës kundër COVID-19

Personat mbi 60-vjeç në Kosovë mund të marrin dozën e katërt të vaksinës kundër koronavirusit. Lajmi u bë i ditur nga Ministria e Shëndetësisë, e...

TË FUNDIT

Më shumë se 500 protestues nga Vlora drejt Tiranës për protestën

Më shumë se 500 protestues nga Vlora janë nisur drejt Tiranës për të marrë pjesë në protestën e opozitës që pritet të nisë sot...

‘Se çfarë bëj unë, e di unë”, Tabaku përplaset me Spiropalin

Ministrja e Shtetit Elisa Spiropali ka debatuar ditën e sotme në Kuvend me deputeten demokrate Jorida Tabaku. Në një kohë që po flitej për miratimin e...

Kosova me dozë të katërt të vaksinës kundër COVID-19

Personat mbi 60-vjeç në Kosovë mund të marrin dozën e katërt të vaksinës kundër koronavirusit. Lajmi u bë i ditur nga Ministria e Shëndetësisë, e...

FOTO/Shqiptari mbron me armë hotelin në Shkup, zmbrapsen huliganët maqedonas

Isuk Koka, i cili mbrojti me armë mbrëmjen e djeshme hotelin e tij në Çarshi të Shkupit nga huliganët, është arrestuar nga Policia. Gazetarja Ferikan...

Kreu i grupit kriminal serb pretendon se ndodhet në Kosovë

Ende nuk ka asnjë reagim nga institucionet e Kosovës lidhur me rishfaqjen e kreut të grupit kriminal serb, Milan Radojçiç, njëkohësisht nënkryetar i Listës...