Largimet e padrejta nga puna, 10% e punonjësve u rikthyen me vendim gjykate

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

94 punonjës të shtetit presin të marrin dëmshpërblim për largimin e padrejtë nga puna. Ata kanë fituar betejën me shtetin në gjykata, por vendimet nuk janë zbatuar ende. Të dhënat dalin nga Departamenti i Administratës Publike, e cila po me vendim gjykate ka kthyer vitin e kaluar në punë 86 punonjës.

Në vitin 2021, u emëruan në pozicione të shërbimit civil 857 nëpunës. 10% e tyre u rikthyen në punë me vendim gjykatë, ndërsa 94 të tjerë të hequr padrejtësisht, po me vendim gjykate presin të marrin dëmshpërblim.

“94 vendime gjyqësore të pazbatuara, efektin financiar e nxjerr çdo institucione”, tha Enkela Dudushi, drejtore e Politikave në Administratën Shtetërore.

Pjesa më e madhe e shkarkimeve që përfundojnë me padi, kanë motiv shkrirjen e vendit të punës dhe me ligj, punonjësit fitojnë deri në 36 rroga në gjykatë. Të dhënat tregojnë se 90% e punonjësve e fitojnë gjyqin, dhe në 8 vjet numërohen mbi 400 vendime.

“455 në total nga fundi i 2013 deri më sot duke futur edhe vendimet që ishin trashëguar”, shprehet Dudushi.

Në Komisionin e Ligjeve, opozita sulmoi të majtët dhe stafin e DAP se kanë emëruar patronazhistët në shërbimin civil, çka sipas tyre kanë shkelur ligjin.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Java e këshillimit të karrierës, organizohet panairi për punësimin e studentëve

Dyndje punësimi në sektorin e turizmit në Serbi për të huajt

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ulet sërish çmimi i naftës dhe benzinës

Bordi i Transparencës ka caktuar çmimet e reja për karburantet. Duke nisur nga kjo e enjte nafta do të shitet me 235 lekë/litër. Benzina do të...

Rusët avancojnë në Lindje, shkatërrime dhe viktima në të dyja palët

Forcat ruse vijojnë të sulmojnë më shumë ndërtesa në Kharkiv, në verilindje të Ukrainës. Një ditë më parë u raportua për viktima nga të dyja...

TË FUNDIT

Ulet sërish çmimi i naftës dhe benzinës

Bordi i Transparencës ka caktuar çmimet e reja për karburantet. Duke nisur nga kjo e enjte nafta do të shitet me 235 lekë/litër. Benzina do të...

Rusët avancojnë në Lindje, shkatërrime dhe viktima në të dyja palët

Forcat ruse vijojnë të sulmojnë më shumë ndërtesa në Kharkiv, në verilindje të Ukrainës. Një ditë më parë u raportua për viktima nga të dyja...

Rrugët që bllokohen në Tiranë për protestën

Partia Demokratike ka kërkuar 2 orë leje në Policinë e Tiranës për protestën e sotme, nga ora 19:00 deri në 21:00 të mbrëmjes. Përmes një...

Balla: 11 korriku të shpallet dita e përkujtimit të gjenoicidit në Srebrenicë

Kryetari i grupit parlamentar të Partisw Socialiste, Taulant Balla i cili paraqiti në Kuvend projektrezolutën për njohjen e gjenocidit të Srebrenicës, e cilësoi atë...