Verbimi nga diabeti, të rinjtë shkojnë te specialisti pasi u dëmtohen sytë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Çdo vit në Shqipëri afërisht 4 mijë qytetarë diagnostikohen me diabet.

Bashkë me këto raste, në shtim janë edhe personat që po verbohen prej diabetit në sy.

“Diabeti është një sëmundje që dëmton enët e gjakut, enët e gjakut të trurit, zemrës dhe endët e gjakut të syrit. Një i sëmurë me diabet duhet urgjent të bëjë kontrollin e retinës së syrit një herë në vit”, thotë Pajtim Lutaj, oftalmolog.

Shpesh ka raste që pas një kontrolli të syve zbulohet se po vuan nga diabeti.

“80-90 për qind e rasteve janë të parandalueshme”, shpjegon mjeku.

Oftalmologët e huaj, të cilët kanë ardhur në Shqipëri në kuadër të kongresit të diabetit në sy, thonë se kryesisht të rinjtë po paraqiten të specialisti në një fazë të avancuar të problemeve të syrit.

“Gjithashtu një grup tjetër me probleme të diabetit janë mosha e tretë, të cilët njëkohësisht janë edhe obezë. Kjo kategori po humbet gjithnjë e më shumë shikimin për shkak të diabetit. Gjithashtu dhe COVID-19 ka ndikuar për keq tek problemet me diabetin, gjë e cila do evidentohet edhe më shumë në vitet e ardhshme”, u shpreh Simon Harding, oftalmolog nga Liverpuli.

Prandaj po lind gjithnjë e më shumë nevoja për kontrolle të vazhdueshme. Në Shqipëri ka afërsisht 80 mijë diabetikë. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Diabeti është një nga 7 shkaktarët kryesorë të vdekjeve në botë.  1.5 milionë njerëz vdesin thuajse çdo vit për shkak të sëmundjes së shekullit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për t’u promovuar

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...

TË FUNDIT

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për t’u promovuar

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...

Plagosi me thikë fqinjin për motive pronësie, arrestohet 68-vjeçari

Policia e Korçës ka arrestuar autorin e plagosjes me thikë mesditën e së dielës në lagjen nr.4 të qytetit. Burime nga blutë e qytetit...

Fluks automjetesh Kapshticë, dogana shqiptare me kapacitet të plotë

Numri i hyrjeve është në nivele të larta në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës ku në datën 13 gusht kanë hyrë 7475 shtetas...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?