Vetëm taksimi i të pasurve ul pabarazinë e thellë, thotë Drejtoresha e OXFAM

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pandemia e COVID-19 ka krijuar një miliarder të ri çdo 30 orë dhe tani, një milion persona mund të bien në varfëri ekstreme në të njëjtën hapësirë kohore.

Kështu ka deklaruar drejtoresha ekzekutive e “Oxfam International”, Gabriela Bucher në samitin e Davosit.

Shefja e organizatës ndërkombëtare të bamirësisë ka theksuar se është koha që të taksohen të pasurit për të mbështetur të varfrit, teksa elita globale është mbledhur në qytezën malore zvicerane për Forumin Ekonomik Botëror.

- Advertisement -

“Po shohim gjithë këto probleme, gjithë këto kriza, nga më të ndryshmet. Mund të duket diçka shkatërruese, por ka një mesazh shprese në kuptimin se ka të ardhura. Ato nuk janë shpërndarë mirë, por mund të merren masa për ta ulur pabarazinë. Kështu, taksimi prej 2 për qind për milionerët mund të rritet në 5% dhe me të ardhurat që mblidhen mund të zgjidhen problemet e thelluara sociale”, tha Gabriela Bucher.

Një grusht pjesëmarrësish të pasur të mbledhur në Davos po u bëjnë thirrje liderëve botërore që të ulin koston e jetesës duke rritur taksat për njerëz si ata. Të dielën, aktivistë të shumtë protestuan në mbarë botën për të kërkuar një sistem taksimi më të drejtë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×