English

VIDEO| Dagestan, turma sulmon aeroportin rus në kërkim të hebrenjve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Më shumë se 20 persona janë plagosur në Dagestan të Rusisë, pas depërtimit të një turme në ambientet e aeroportit të qytetit Makaçkala, në kohën e arritjes së një aeroplani nga Izraeli, më 29 tetor.

- Advertisement -

Pamjet video në mediat sociale treguan një turmë të zemëruar që vraponte nëpër aeroportin në Makhachkala duke kërkuar njerëz që mbërrinin me një fluturim nga Tel Avivi.

Disa nga turma vrapuan në pistë dhe rrethuan aeroplanët atje.

Agjencia ruse e aviacionit Rosaviatsia tha se forcat e sigurisë më vonë e vendosën situatën nën kontroll.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by BBC News (@bbcnews)

Aeroporti u mbyll mbrëmjen e së dielës. Të hënën, Rosaviatsia tha se aeroporti do të rihapet paraprakisht të martën.

Agjencia shtoi se fluturimet nga Izraeli në Kaukazin e Veriut do të “ridrejtohen përkohësisht në qytete të tjera”, pa dhënë detaje të mëtejshme.

Gjashtëdhjetë pjesëmarrës të dyshuar të turmës janë arrestuar, thonë agjencitë ruse të lajmeve, duke cituar ministrinë e brendshme lokale.

Videot e publikuara treguan qindra njerëz që sulmuan terminalin e aeroportit, me disa duke valëvitur flamujt palestinezë.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?