English

Vijon procesi i numërimit në Rrogozhinë, kryeson Edison Memolla

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pati një përmbysje të rezultatit në përfundim të numërimit të kutisë së shtatë në Rrogozhinë, ndërsa tani në krye është përsëri Edison Memolla nga Partia Socialiste, i cili doli fitues më 14 maj.

- Advertisement -

Nga 54 kuti që ka gjithë bashkia, deri tani janë numëruar 38 dhe diferenca mes kandidatëve është 756 vota. 186 vota kanë rezultuar të pavlefshme.

Konkretisht:

  • Edision Memolla: 4052 vota
  • Shkëlqim Hoxha: 3296 vota

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vendosi ripërsëritjen e procesit të votimit në këtë bashki, pasi rezultati i zgjedhjeve të 14 majit, ku fitues u shpall Memolla me 21 vota më shumë, u konsiderua i pavlefshëm.

Shkak për përsëritjen e zgjedhjeve u bë kutia e burgut dhe diferenca mes dy kandidatëve, teksa të burgosur numëroheshin më shumë se 100. Ndryshe nga 14 Maji, të burgosurit nuk u lejuan të votojnë për shkak të afateve kohore.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?