Votohet Porti i Durrësit, Alabbar kërkoi ndërtimin në një fazë, u refuzua

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Komisioni i Veprimtarive Prodhuese kaloi projektligjin që i hap rrugë nisjes së projektit të portit turistik të Durrësit.

Mbledhja e Komisionit, që zgjati gati 2 orë e gjysmë u zhvillua me debate mes përfaqësuesve të mazhorancës dhe të qeverisë në njërën anë dhe deputetëve të opozitës në anën tjetër.

Përfaqësuesit e qeverisë mbrojtën projektin, duke deklaruar se në nënshkrimin e marrëveshjes është marrë parasysh interesi publik. Zv.Sekretarja e Përgjithshme e Kryeministrisë, Elira Kokona tha para deputetëve se Mohamed Alabbar kërkoi që i gjithë projektit të ndërtohej me një fazë të vetme, por kjo kërkesë është refuzuar nga pala shqiptare.

- Advertisement -

Ajo hodhi poshtë akuzat se pas kompanisë fshihen investitorë, apo politikanë shqiptarë dhe shtoi se Alabbar ka dhënë garanci për 2.1 mld eurot investim.

Sa i takon përcaktimit të çmimit të referencës në shitjet e apartamenteve, prej 1500 eurosh për metër katror, përfaqësuesit e qeverisë deklaruan se janë bazuar te modeli që Eagle Hills po zbaton në Serbi, ku sipas tyre çmimet kanë shkuar edhe mbi 10 mijë euro për metër.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Paralajmërimi për protesta, Krrashi: Çfarë duhet të bënte opozita para zgjedhjeve

Lavdrim Krrashi ka komentuar paralajmërimin e opozitës për nisjen e protestave pas humbjes në zgjedhjet lokale që u fituan nga PS. Në një intervistë për...

Analisti i drejtohet ashpër deputetes: Ti nuk e di me cilën parti je

Analisti Alban Daci ka kritikuar në sy deputeten e PD-së Ilda Dhori, duke thënë me nota të larta ironie se ajo nuk e di...

Kurti: Demokracia s’mbahet peng, kryetarët e komunave në veri kanë mbështetjen tonë

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se kryetarët e zgjedhur nga zgjedhjet e 23 prillit, përkundër pjesmarrjes së ulët në zgjedhje për shkak të bojkotit...

TË FUNDIT

Paralajmërimi për protesta, Krrashi: Çfarë duhet të bënte opozita para zgjedhjeve

Lavdrim Krrashi ka komentuar paralajmërimin e opozitës për nisjen e protestave pas humbjes në zgjedhjet lokale që u fituan nga PS. Në një intervistë për...

Analisti i drejtohet ashpër deputetes: Ti nuk e di me cilën parti je

Analisti Alban Daci ka kritikuar në sy deputeten e PD-së Ilda Dhori, duke thënë me nota të larta ironie se ajo nuk e di...

Kurti: Demokracia s’mbahet peng, kryetarët e komunave në veri kanë mbështetjen tonë

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se kryetarët e zgjedhur nga zgjedhjet e 23 prillit, përkundër pjesmarrjes së ulët në zgjedhje për shkak të bojkotit...

Ankimuan rezultatin në Bashkinë e Bleshit, shtyhet vendimi i KAS për kërkesën e BF

Është shtyrë vendimi i KAS për kërkesën e BF që ka kërkuar shpalljen e pavlefshme të kutisë së burgut te Kosovës në rezultatin për...

Situata në Veri, NATO: Do të dërgojmë 700 trupa të tjerë në Kosovë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar së fundmi në Veri të Kosovës. Në një deklaratë për...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×