Vrasja e të riut me ngjyrë nga policia rikthen protestat në SHBA

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një ditë pasi autoritetet e Memfisit publikuan videon që implikon katër oficerë policie në rrahjen brutale të një djali me ngjyrë Tire Nichols, valët e zemërimit po shpërndahen në qytet dhe në të gjithë vendin.

Qytetarë të këtij komuniteti bëjnë  thirrje për ligje më të forta për të siguruar që policia të mos mbetet e pandëshkuar për sulme të tilla.

“Ai projektligj i George Floyd, po të ishte ligj, mund t’i kishte bërë disa nga këta policë të mendojnë dy herë. Ky Senat i SHBA dhe ky Kongres duhet të merren me çështje të të drejtave civile të këtyre kohërave dhe ky është projektligji i George Floyd dhe akti i policimit. Ne do të dalim nga Memphis dhe do të luftojmë siç nuk kemi luftuar kurrë më parë për të miratuar ligjin federal të policisë”, u shpreh Al Sharpton, aktivist për të drejtat civile

- Advertisement -

Zemërimi ka të ngjarë të vazhdojë, veçanërisht pasi u bë e ditur se i riu nuk u ndalua për ndonjë arsye të justifikuar dhe tek makina e tij nuk u gjet asgjë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kapen me 10 kg heroinë në taksi, arrestohen dy vëllezërit shqiptarë në Greqi

Dy vëllezër shqiptarë, 29 dhe 34 vjeç janë arrestuar nga policia greke me akuzën për trafik droge. Arrestimi u bë gjatë një operacioni të Prokurorisë...

U kapën me 760 kg kokainë, arrestohen 21 persona në Itali, mes tyre shqiptari    

Një shqiptar është arrestuar në Itali, pasi akuzohet se është pjesë e një grupi kriminal të trafikut të drogës. Mediat italiane bëjnë me dije se...

Gjakftohtë dhe e armatosur ‘deri në dhëmb’, momenti kur 28-vjeçarja sulmon shkollën

Mediat amerikane kanë publikuar pamjet nga sulmi me armë zjarri që ndodhi ditën e hënë në një shkollë në Nashville. Në video shihet autorja e...

TË FUNDIT

Kapen me 10 kg heroinë në taksi, arrestohen dy vëllezërit shqiptarë në Greqi

Dy vëllezër shqiptarë, 29 dhe 34 vjeç janë arrestuar nga policia greke me akuzën për trafik droge. Arrestimi u bë gjatë një operacioni të Prokurorisë...

U kapën me 760 kg kokainë, arrestohen 21 persona në Itali, mes tyre shqiptari    

Një shqiptar është arrestuar në Itali, pasi akuzohet se është pjesë e një grupi kriminal të trafikut të drogës. Mediat italiane bëjnë me dije se...

Gjakftohtë dhe e armatosur ‘deri në dhëmb’, momenti kur 28-vjeçarja sulmon shkollën

Mediat amerikane kanë publikuar pamjet nga sulmi me armë zjarri që ndodhi ditën e hënë në një shkollë në Nashville. Në video shihet autorja e...

Aktivisti: 6 milionë euro në vit mblidhen nga gjobat, 4 milionë nga vendparkimet

Aktivisti Rigels Xhemollari tha për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se 6 milionë euro në vit mblidhen nga gjobat për parkime të gabuara...

“Të ndërtohet metroja, Lana të bëhet korsi emergjence”, propozimi i ekspertit

Mamir Hodo, ekspert për sigurinë rrugore tha për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se është e rëndësishme të ndërtohet një metro në kryeqytet. Sipas tij...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×