English

Vrau me grusht një adoleshent, 30-vjeçari lirohet pas 12 viteve burg

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kieran Loveridge tashmë 30 vjeç është liruar nga burgu me kusht, pothuajse 12 vjet pasi vrau adoleshentin Thomas Kelly në një sulm tronditës me një grusht.

- Advertisement -

Më 7 korrik 2012, ndërsa ishte në një natë jashtë dhe në telefonin e tij, 18-vjeçari i paditur u godit me grusht nga z. Loveridge, gjë që bëri që ai të rrëzohej dhe të godiste kokën në beton.

Zoti Loveridge u largua nga vendi i ngjarjes, ndërsa Kelly u dërgua në spitalin St Vincent dhe u hoq nga shërbimi jetësor pas dy ditësh.

Vrasësi i Kelly kreu 11 vjet burg për incidentin, si dhe sulmet e katër personave të tjerë në të njëjtën natë të 7 korrikut 2012 përpara se të lirohej nga burgu Broken Hill të premten.

Ndërsa prindërit e zotit Kelly zgjodhën të mos kundërshtonin lirimin e 30-vjeçarit dhe parashtruan një parashtresë që mbështesnin lirimin e tij me kusht, ata patën një ndryshim mendor pasi dëgjuan raste të sjelljes së keqe në burg në seancën e lirimit me kusht.

Në seancë u dëgjua se Loveridge kishte sulmuar shumë njerëz në burg dhe kishte qenë i dehur dhe i dhunshëm ndaj oficerëve të korrigjimit deri në shkurt.

“Është e vështirë të besohet se autoriteti shtetëror i lirimit me kusht mendon se ai nuk do të jetë një rrezik për komunitetin, ose një rrezik i ulët, siç thonë ata,” tha babai i Thomas Kelly, Ralph për ABC’s 7.30.

“Duke qenë se ai pati një shpërthim më 27 shkurt, kjo tregon se ai është ende i njëjti person që ishte 12 vjet më parë”.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?