English

Vriten 67 palestinezë nga sulmet izraelite gjatë natës në Gazë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Së paku 67 palestinezë janë vrarë nga sulmet izraelite nëpër Rripin e Gazës gjatë natës dhe mëngjesit të së mërkurës, përfshirë në zonat ku civilëve u është kërkuar të strehohen.

- Advertisement -

Spitali Al-Aqsa në Deir al-Balah thotë se i ka pranuar 44 trupa pas sulmeve të shumëfishta në Gazën qendrore. Associated Press raporton se ka parë ambulanca dhe automjete private duke sjell trupa në këtë spital.

Grupi Mjekët pa Kufij tha të mërkurën se dy njerëz u vranë kur një strehimore ku po qëndronte stafi në Rripin e Gazës u godit nga një sulm gjatë një operacioni izraelit në një zonë ku palestinezëve u ishte thënë se duhet të kërkojnë strehim.

“Derisa informatat janë duke ardhur ende, ambulancat kanë mbërritur në vendngjarje tani, ku së paku dy anëtarë të një familjeje, kolegë tanë, janë vrarë dhe gjashtë të tjerë janë plagosur. Ne jemi të tmerruar nga ajo që ka ndodhur”, shkroi ky grup në rrjetin social X.

Sulmi ndodhi në Muwasi, një pjesë ranore, e pazhvilluar e tokës përgjatë bregdetit, e cila është shndërruar në një kamp tendash për palestinezët e zhvendosur, i cili ofron pak shërbime bazike.

Lufta nisi kur pjesëtarët e grupit të shpallur terrorist nga SHBA-ja, Hamas, e sulmuan Izraelin jugor më 7 tetor, duke i vrarë rreth 1.200 njerëz dhe duke i rrëmbyer afro 250 pengje. Rreth një e katërta e afro 130 pengjeve, që janë duke u mbajtur ende në Gazë, besohet se kanë vdekur.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?