Ylli i shahut padit rivalin me 100 mln dollarë pas akuzave për mashtrim

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mjeshtri amerikan i shahut, Hans Niemann ka paditur rivalin Magnus Carlsen për të paktën 100 milionë dollarë pasi kampioni norvegjez i botës e akuzoi atë për mashtrim.

Në një skandal që ka tronditur botën e shahut, Niemann ka paditur gjithashtu uebsajtin Chess.com, i cili publikoi një raport duke thënë se ai ndoshta kishte mashtruar në më shumë se 100 lojëra online, shkruan BBC.

Niemann thotë se të pandehurit kanë rënë dakord për të shkatërruar reputacionin dhe jetesën e tij.

- Advertisement -

Avokatët për Chess.com thonë se nuk ka “asnjë meritë” në pretendimet e Niemann.

Në dosjen e tij, Niemann, 19 vjeç, akuzon Carlsen se ka nisur një fushatë shpifëse kundër tij në bashkëpunim me kompaninë online të shahut të Carlsen Play Magnus dhe Chess.com, e cila ka rënë dakord të blejë Play Magnus.

Ai po kërkon kompensim “për t’u rikuperuar nga dëmet shkatërruese që të pandehurit i kanë shkaktuar reputacionit, karrierës dhe jetës së tij duke shpifur dhe duke bashkëpunuar në mënyrë të paligjshme për ta vendosur në listën e zezë nga profesioni të cilit i ka kushtuar jetën”, thuhet në padi.

Avokatët për Chess.com hodhën poshtë akuzat dhe thanë se kompania priste “të vendoste rekordin drejt në emër të ekipit të saj dhe të gjithë shahistëve të ndershëm”.

Carlsen nuk iu përgjigj menjëherë kërkesave për koment.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti nuk tërhiqet: Kosova nuk do të lejojë struktura paralele në veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, deklaroi këtë të enjte se kryetarët e komunave të zgjedhur në veri të Kosovës do të vijojnë të ushtrojnë...

“Të shkojnë në Serbi ose do t’i fusim në burg”, Kurti: Mbrojmë republikën nga bandat

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka thënë se "nuk e paramendon" zvogëlimin e pranisë së Policisë së Kosovës në komunat veriore të vendit, pa...

Pasaporta shqiptare do merret më lehtë, gati ligji i nënshtetësisë pa ditur gjuhën

Fëmijët e të huajve që lindin në Shqipëri, kanë mundësinë që ta marrin menjëherë shtetësinë shqiptare. Ky është një nga synimet e projektligjit që...

TË FUNDIT

Kurti nuk tërhiqet: Kosova nuk do të lejojë struktura paralele në veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, deklaroi këtë të enjte se kryetarët e komunave të zgjedhur në veri të Kosovës do të vijojnë të ushtrojnë...

“Të shkojnë në Serbi ose do t’i fusim në burg”, Kurti: Mbrojmë republikën nga bandat

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka thënë se "nuk e paramendon" zvogëlimin e pranisë së Policisë së Kosovës në komunat veriore të vendit, pa...

Pasaporta shqiptare do merret më lehtë, gati ligji i nënshtetësisë pa ditur gjuhën

Fëmijët e të huajve që lindin në Shqipëri, kanë mundësinë që ta marrin menjëherë shtetësinë shqiptare. Ky është një nga synimet e projektligjit që...

Anulohet “Sunny Hill”, e konfirmon Dua Lipa

“Sunny Hill” vitin e kaluar erdhi me dy koncerte tre-ditore, një në Tiranë dhe një në Prishtinë. Këtë vit festivali nuk do të mbahet. Lajmi...

“Rama thika pas shpine Kosovës”, Berisha: Ka qenë dhe është ndihmës i Vuçiç

Ish-kryeministri Sali Berisha tha në një deklaratë për mediat se situata në Veri është dramatike, më e rënda që pas luftës në Kosovë. Berisha u...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×