English

Yuri Kim: SHBA do i ofrojnë Shqipërisë dhe vendeve të tjera mike, 100 mln $ për të luftuar COVID-19

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të ndihmojnë disa nga vendet aleate për të luftuar COVID-19. Ndihmat financiare do të ofrohen përmes USAID, bëhet e ditur në një njoftim të ambasadores amerikane në Tiranë, Yuri Kim.

- Advertisement -

“SHBA zotohet se do të ofrojë një ndihmë prej 100 milionë dollarë për të ndihmuar vendet mike, si Shqipëria dhe të tjera, për të luftuar COVID-19”, shkruan ambasadorja amerikane.

Yuri Kim më tej nënvizon se këtë situatë të vështirë vendet do ta kalojnë së bashku dhe SHBA, thotë ajo janë “ende me Shqipërinë.”

Qeveria amerikane më 2 mars bëri të ditur se do të ofrojë një financim prej 37 milionë dollarë nga Fondi i Rezervave të Emergjencës për USAID, e cila do ta shpërndajë atë në 25 vende të prekura nga COVID-19.

Kjo është vetëm një pjesë e fondeve, pasi qeveria amerikane do të ofrojë mbi 100 milionë dollarë sipas deklaratës së DASH më 7 shkurt 2020.

 

Një lajm i tillë është përshëndetur nga kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Ne nuk jemi vetëm! Falemnderit për miqësinë dhe ndihmën në ditë të vështira”, shkruan lideri i opozitës.

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×