Zbulohet një bakter i rrezikshëm në tokën e Misisipit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të mërkurën, Departamenti i Shëndetit i Shtetit të Misisipit (MSDH), përmes një hetimi të përbashkët me Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), njoftoi zbulimin e një bakteri të pazakontë që shkakton melioidozë, të identifikuar në Shtetet e Bashkuara (SHBA) për herë të parë.

Melioidoza është një sëmundje e rrallë e shkaktuar nga Burkholderia pseudomallei . Këto baktere u identifikuan në mostrat e tokës nga Bregu i Gjirit të Misisipit.

Hetimi u krye për shkak se dy individë me melioidozë – të dy në Bregun e Gjirit – u sëmurën me dy vjet diferencë. Mostrat e tokës të mbledhura rreth shtëpive të pacientëve rezultuan pozitive për bakteret.

- Advertisement -

Kjo tregon se bakteret nga mjedisi ishin burimi i mundshëm i infeksionit për të dy individët dhe se bakteret kanë qenë të pranishme që nga viti 2020.

Shumica e njerëzve të shëndetshëm që vijnë në kontakt me Burkholderia pseudomallei nuk zhvillojnë kurrë melioidozë. Individët që jetojnë në Bregun e Gjirit, të cilët kanë sëmundje kronike si diabeti, sëmundjet kronike të veshkave, sëmundjet kronike të mushkërive ose përdorimi i tepërt i alkoolit mund të jenë në rrezik të sëmundjes së rëndë nga infeksioni dhe duhet të marrin masa paraprake për t’u mbrojtur.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Edi Rama të mbajë premtimin! Doli me ekip si Ismail Qemali

Juristi Kreshnik Spahiu komentoi në emisionin Now në Euronews Albania raportin e DASH për korrupsionin në Shqipëri. Sipas tij, përgjegjësi i vetëm për korrupsionin në...

Gazetari: Autocensura që po shkatërron median shqiptare

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se thelbi i raportit të DASH lidhur me median është se Shqipëria ka media...

Analistët: Pagesat e ‘çmendura’, njerëzit e SPAK prishën nivelin e pagave

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se raporti i DASH për Shqipërinë  është shumë objektiv dhe tregoi se Shqipëria ka...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Edi Rama të mbajë premtimin! Doli me ekip si Ismail Qemali

Juristi Kreshnik Spahiu komentoi në emisionin Now në Euronews Albania raportin e DASH për korrupsionin në Shqipëri. Sipas tij, përgjegjësi i vetëm për korrupsionin në...

Gazetari: Autocensura që po shkatërron median shqiptare

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se thelbi i raportit të DASH lidhur me median është se Shqipëria ka media...

Analistët: Pagesat e ‘çmendura’, njerëzit e SPAK prishën nivelin e pagave

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se raporti i DASH për Shqipërinë  është shumë objektiv dhe tregoi se Shqipëria ka...

Gjendet i vdekur në hotel turisti spanjoll, dyshimet e para

Një turist spanjoll është gjetur i pajetë në dhomën e një hoteli në Karavasta, Divjakë. Sipas policisë, shtetasi spanjoll F. C., 47 vjeç, dyshohet...

A do arrestohet Ahmetaj? Juristja shpjegon çfarë po ndodh pas dyerve të SPAK

Brikena Kasmi, ish-zv.ministre e Drejtësisë tha në emisionin Now në Euronews Albania se rasti i Arben Ahmetajt është trumbetuar shumë në media, por duhet...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×