Zbulohet tubacioni 300-vjeçar në Korçë, dyshohet se i përket periudhës osmane

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Disa gërmime inertesh kanë zbuluar në mënyrë rastësore një tubacion qindra vjeçar në fshatin Mborje të Korçës.

“Në gjuhën tonë do i quajmë gjyngje sepse janë të lidhura me njëra tjetrën dhe nga aspekti arkeologjik ato datojnë në shekullin e 17, periudha mesjetare otomane. Kanë shërbyer për një ujësjellës sepse diku këtu afër, rreth 700 metra në largësi ndodhet dhe kalaja e Mborjes. 1:40 e njëjtë me këtë situatë paraqitet afër kalasë së Prizrenit në Kosovë. Prandaj them që kjo kronologjikisht vjen nga periudha otomane”, thotë Lorenc Cenolli, arkeolog.

Ky zbulim është tejet i rëndësishëm për faktin se është i pari i këtij lloji në juglindje.

- Advertisement -

“Është i pari i këtij lloji në këtë zonë dhe rajonin e Korçë me inspektimet e mia. Patjetër që janë të rëndësishme sepse kur bëhet fjala për arkeologji, nuk duhet të mendojmë si apendiks, nuk bëhet fjala për Korçën por për kudo, çfarë do lloj gjetje që bëhet futet në trashëgiminë kulturore”, shprehet arkeologu.

Gërmimet dhe kërkimet do të vijojnë nga instituti i arkeologjisë, për të parë në qoftë se ka mbetje të tjera të këtij tubacioni.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

VIDEO| Momentet pasi siriani qëllon me thikë fëmijët në parkun e lojërave

Një ngjarje e rëndë ndodhi ditën e djeshme në qytetin e Annecy në juglindje të Francës. Një burrë i armatosur me një thikë sulmoi një...

Kujdes fëmijët, pedofilët gjenden dhe në Instagram

Instagram, faqja e njohur e rrjeteve sociale me më shumë se 1.3 miliardë përdorues, “ndihmon” të promovojë një rrjet të gjerë llogarish të dedikuara për...

Bie nga kati i 6 i hotelit në Durrës, humb jetën turistja polake, detajet e para

Një tursite polake, 55-vjeçare e cila vendosi të kalonte pushimet në Shqipëri, ka humbur jetën pasi ka rënë nga hoteli ku po qëndronte. Ngjarja ka...

TË FUNDIT

VIDEO| Momentet pasi siriani qëllon me thikë fëmijët në parkun e lojërave

Një ngjarje e rëndë ndodhi ditën e djeshme në qytetin e Annecy në juglindje të Francës. Një burrë i armatosur me një thikë sulmoi një...

Kujdes fëmijët, pedofilët gjenden dhe në Instagram

Instagram, faqja e njohur e rrjeteve sociale me më shumë se 1.3 miliardë përdorues, “ndihmon” të promovojë një rrjet të gjerë llogarish të dedikuara për...

Bie nga kati i 6 i hotelit në Durrës, humb jetën turistja polake, detajet e para

Një tursite polake, 55-vjeçare e cila vendosi të kalonte pushimet në Shqipëri, ka humbur jetën pasi ka rënë nga hoteli ku po qëndronte. Ngjarja ka...

Vrau Elton Çiçon në 2016, Apeli i GJKKO konfiskon pasuritë e Jani Aliajt

Gjykata e e Posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ka vendosur konfiskimin e pasurive të Jani Aliajt nga Tepelena i cili...

Psikologia këshillon prindërit: Të jeni vigjilentë kur fëmijët rrinë me fqinjët

Psikologia Eskena Qirici tha për “Good Moorning Albanians”, se prindërit duhet të jenë më vigjilentë kur i lënë fqinjët e tyre t’u përkëdhelin fëmijët...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×